Najlepšie fitness produkty pre váš zdravý životný štýl

Články a tipy

8 spôsobov, ako predísť vzniku obličkových kameňov

Obličkové kamene sú v dnešnej dobe častým zdravotným problémom mnohých ľudí.

Z jedného dňa na druhý vás môže prekvapiť výrazná bolesť v oblasti brucha a chrbtice, ktorá vyúsťuje až do močového mechúra.

Ide o nepríjemnú koliku a postihuje najmä ľudí, ktorí majú sedavé zamestnanie.

Odstránenie obličkových kameňov môže byť neuveriteľne bolestivé. Bohužiaľ, ľudia, ktorí už v minulosti trpeli týmto ochorením, majú vyššiu pravdepodobnosť, že sa u nich prejaví znovu.

Našťastie existuje zopár opatrení, ako si toto riziko znížite. V tomto článku uvádzame 8 spôsobov pre predchádzanie tvorby obličkových kameňov.

Najprv si ale povedzme trocha viac o tom, čo to obličkové kamene vlastne sú.

Čo sú obličkové kamene

Obličkové kamene sú známe aj pod odborným názvom nefrolitiáza. Ide o drobné tvrdé hrudky vytvorené z vykryštalizovaných odpadových látok v obličkách.

Existujú 4 hlavné typy obličkových kameňov. Približne 80% z nich sa skladá z vápenatých solí (šťaveľov).

Menej obvyklé formy sú zložené zo struvitu, kyseliny močovej a cysteínu.Zatiaľ čo menšie kamene nepredstavujú až taký závažný problém, väčšie kamene môžu spôsobiť upchatie v močovom systéme, keď sa vyplavujú z tela von. To potom vedie k silnej bolesti, vracaniu a krvácaniu.

Obličkové kamene sú častým zdravotným problémom. Dnes nimi trpí približne 12% mužov a 5% žien.

Navyše, ak sa u vás raz vytvoria obličkové kamene, máte až o 50% vyššiu pravdepodobnosť, že ich dostanete opäť o 5 až 10 rokov neskôr.

8 prírodných spôsobov, ako si znížite riziko vzniku obličkových kameňov

1. Ostaňte dobre hydratovaní

Ak chcete predísť vzniku obličkových kameňov, začnite piť veľa vody. Tekutiny zrieďujú kryštály odpadových látok v obličkách, čím znižujú riziko tvorby obličkových kameňov.

Nie všetky tekutiny sú však vhodné pre tento účel. Napríklad, vysoký príjem vody je spojený s nižším rizikom tvorby obličkových kameňov. Nápoje, ako sú káva, čaj, pivo, víno a pomarančový džús boli tiež spojené s nižším rizikom ich vzniku.

Naopak, vyšší príjem limonády riziko tvorby obličkových kameňov zvyšuje. To platí v prípade sladených, ako aj umelo sladených limonád.

Sladené nealkoholické nápoje obsahujú fruktózu, ktorá zvyšuje vylučovanie vápnika, vápenatých solí a kyseliny močovej. Ide o dôležité faktory, ktoré sa podieľajú na formovaní obličkových kameňov.

Ďalším problémom mnohých limonád je, že obsahujú kyselinu fosforečnú.

Ostať hydratovaný je dôležité pri prevencii tohto ochorenia. Niektoré druhy nápojov môžu znížiť riziko a niektoré naopak zvýšiť. Majte preto na pamäti, ktoré druhy nápojov majú aký vplyv.

2. Zvýšte príjem kyseliny citrónovej

Kyselina citrónová patrí medzi organické kyseliny a môžeme ju nájsť v mnohých druhoch ovocia a zeleniny, najmä u citrusových plodov.

Citróny a limetky sú obzvlášť bohaté na túto rastlinnú látku.

Kyselina citrónová môže predchádzať tvorbe kameňov z vápenatých solí v dvoch smeroch:

  • Zabraňuje tvorbe kameňov: Dokáže na seba viazať vápnik v moči, čím znižuje riziko tvorby obličkových kameňov.
  • Zabraňuje rozšíreniu obličkových kameňov: Viaže na seba existujúce kryštály vápenatých solí, a tým bráni ich zväčšovaniu. Môže vám pomôcť vylúčiť ich z tela skôr, než narastú do väčších veľkostí.

Jednoduchý spôsob, ako prijmete vyššie množstvo kyseliny citrónovej, je konzumovať viac citrusových plodov, ako sú grapefruity, pomaranče, citróny a limetky.

Môžete tiež vyskúšať pridať do vody trochu šťavy z citrónu alebo limetky a popíjať ju v priebehu celého dňa.

3. Obmedzte konzumáciu potravín s vysokým obsahom vápenatých solí

Oxalát (vápenaté soli alebo kyselina šťaveľová) predstavuje nevýživnú látku, ktorú môžeme nájsť v mnohých potravinách rastlinného pôvodu, ako sú listová zelenina, ovocie, zelenina a kakao.

Aj vaše telo ju produkuje v značnom množstve. Ak máte k tomu vysoký príjem vápenatých solí v strave, môže sa zvýšiť ich vylučovanie v moči, je potom problematické pre ľudí, u ktorých sa tvoria obličkové kamene.

Kyselina šťaveľová na seba viaže vápnik a iné minerálne látky a vytvára kryštály, ktoré vedú k tvorbe obličkových kameňov.

Avšak, potraviny s vysokým obsahom tejto kyseliny majú tendenciu byť veľmi zdravé, preto sa neodporúča prísne obmedzenie potravín s jej obsahom.

V súčasnej dobe sa strava s nízkym obsahom kyseliny šťaveľovej odporúča len pre pacientov, ktorí trpia ochorením s názvom hyperoxalúria (ktorá je spôsobená jej nadmerným hromadením v moči).

Pred zmenou vášho jedálnička sa poraďte so svojím lekárom alebo dietológom, či bude pre vás vhodné obmedziť konzumáciu potravín s vysokým obsahom vápenatých solí.

4. Neužívajte vysoké dávky vitamínu C

Štúdie potvrdzujú, že doplnky výživy s obsahom vitamínu C sú spojené so zvýšeným rizikom vzniku obličkových kameňov.

Vysoký príjem vitamínu C môže zvýšiť vylučovanie kyseliny šťaveľovej v moči, pretože vitamín C sa na ňu môže v tele premeniť.

Jedna štúdia, ktorá zahŕňala švédskych mužov v strednom veku a starších, zistila, že ľudia, ktorí užívajú doplnky s vitamínom C majú 2 krát vyššie riziko vzniku obličkových kameňov ako tí, ktorí ich neužívajú.

Uvedomte si však, že vitamín C z prírodných zdrojov, ako sú napríklad citróny, nie je spojený so zvýšeným rizikom vzniku obličkových kameňov.

5. Konzumujte dostatočné množstvo prírodného vápnika (najlepšie prírodného)

Je to bežné nedorozumenie, že je potrebné znížiť príjem vápnika, aby sa znížilo aj riziko tvorby obličkových kameňov obsahujúcich vápnik. Avšak, toto tvrdenie nie je vedecky dokázané.

V skutočnosti je strava s vysokým obsahom vápnika spojená so zníženým rizikom vzniku obličkových kameňov.

V rámci jednej štúdie bolo zistené, že vysoký denný príjem vápnika znižuje riziko vzniku obličkových kameňov.

Táto štúdia skúmala muža s obličkovými kameňmi, ktorému denne podávali 1200 mg vápnika. Súčasne mu nastavili diétu, ktorá zahŕňala nízky príjem živočíšnych bielkovín a soli.

V priebehu 5 rokov mal tento muž o 50% nižšie riziko opätovného vzniku obličkových kameňov ako kontrolná skupina účastníkov štúdie, ktorej podávali len 400 mg vápnika denne.

Vápnik má tendenciu viazať na seba kyselinu šťaveľovú v strave a bráni tak jej vstrebávaniu do tela. Obličky ho tak nemusia vylúčiť močovými cestami. Mliečne výrobky, ako sú syry, mlieko a jogurty sú dobré zdroje vápnika.

Pre väčšinu dospelých je odporúčaná denná dávka vápnika 1000 mg na deň. Avšak, pre ženy nad 50 rokov sa odporúča 1200 mg vápnika denne a pre ľudí nad 70 rokov tiež.

6. Obmedzte príjem soli

Strava s vysokým obsahom soli je spojená so zvýšeným rizikom tvorby obličkových kameňov u niektorých ľudí.

Vysoký príjem sodíka, ktorý je súčasťou kuchynskej soli, môže zvýšiť vylučovanie vápnika močom. Je to jeden z hlavných rizikových faktorov pre vznik obličkových kameňov.

Väčšina súčasných odborníkov na zdravú výživu odporúča, aby ľudia obmedzili príjem soli na 2300 mg denne. Avšak väčšina ľudí konzumuje oveľa vyššie dávky soli.

Jedným z najlepších spôsobov, ako znížite príjem sodíka, je prestať konzumovať spracované potraviny. Tie ho v sebe obsahujú najviac.

7. Zvýšte príjem horčíka

Horčík je nevyhnutným minerálom, ktorý väčšina ľudí nekonzumuje v dostatočnom množstve. Podieľa sa na stovkách metabolických reakcií v tele. Dodáva nám energiu a zabezpečuje pohyb našich svalov.

Existujú dôkazy, že horčík môže pomôcť zabrániť tvorbe obličkových kameňov. To, ako presne funguje, nie je úplne objasnené.

Avšak horčík znížuje vstrebávanie vápenatých solí v črevách. Ako sme už spomínali, nie všetky štúdie to potvrdzujú.

Odporúčaná denná dávka horčíka je 400 mg. Ak ju chcete zvýšiť, konzumujte napríklad avokádo či strukoviny.

8. Obmedzte konzumáciu živočíšnych bielkovín

Strava s vysokým obsahom živočíšnych bielkovín, ako mäso, ryby a mliečne výrobky, je spojená so zvýšeným rizikom vzniku obličkových kameňov.

Vysoký príjem živočíšnych bielkovín môže zvýšiť vylučovanie vápnika a znížiť hladinu citrátu vápenatého.

Živočíšne zdroje bielkovín sú rovnako bohaté na puríny. Tieto zlúčeniny sa rozkladajú na kyselinu močovú a môžu zvýšiť riziko tvorby obličkových kameňov.

Všetky potraviny obsahujú puríny, ale v rôznych množstvách. Obličky, pečeň a iné vnútornosti sú veľmi bohaté na puríny.

Naopak, rastlinné potraviny majú nízky obsah purínov.

 

Zdroj: theheartysoul.com

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Súvisiace články

Zbavte sa vyrážok, znamienok a bradavíc! Prírodný recept, ktorý funguje!

Kožné problémy, ktoré trápia milióny ľudí po celom svete, síce zvyčajne nespôsobujú zdravotné problémy,

Ruský lekár tvrdí, že imunitný systém môžete obnoviť za 15 sekúnd. Tu je návod

Populárny profesor z Moskvy Sergei Bubnovskiym konečne odhalil svoju inovatívnu metódu pre posilnenie imunitného systému. Svoju

Recept na domáci prípravok, ktorý Vás okamžite zbaví hmyzu!

V obchodoch síce môžeme nájsť množstvo výrobkov, ktoré tvrdia, že vám pomôžu zbaviť sa

Máte problémy s opuchnutými nohami? Toto Vám pomôže:

Je množstvo príčin, ktoré spôsobujú opuchy nôh. Hormonálne poruchy, horúčavy, zlyhávanie obličiek, tehotenstvo, problémy

Ak používate tieto výrobky, ihneď prestaňte! Rakovino produkty, ktoré bežne používate

The Cancer Prevention Coalition (CPC) a Ralph Nader vydali zoznam 12 výrobkov, ktoré sa

Zbohom vráskam vďaka krému, ktorý si vyrobíte za pár sekúnd!

Pred časom mi moja kamarátka odporučila domáci krém proti vráskam, ktorý už dlho používa

Až 99 percent ľudí sa nechalo nachytať! Viete správnu odpoveď hádanky? Odpoveď v článku.

Až 98 percent ľudí neodpovedalo správne na túto hádanku na prvý pokus...Ako ste na

Tajomstvo bolesti chrbta je vo vašich chodidlách: Robte 15 minút týchto 5 cvikov

Správna starostlivosť o chodidlá môže napomôcť k tomu, aby ste predišli bolestiam chrbta, bokov a kolien Akupresúra

Staroveky recept z Číny, ktorý dá dokopy Vaše zdravie už za jeden mesiac!

Tento jednoduchý nápoj je vyrobený z červenej repy, mrkvy a jabĺk. Eliminuje zlé bunky

Zázračný domáci recept navrhnutý kardiológom: Lieči srdce a chráni pred nádormi!

Dnes vám predstavíme recept na jeden liek, čo lieči doslova celé telo. Bol vytvorený

Takto zistíte, že máte v tele parazitov: Príznaky, o ktorých ani len netušíte!

Infekcie spôsobené parazitmi sú bežnejšie než si myslíme a majú potenciál spôsobovať vážne zdravotné komplikácie.

Nebezpečné príznaky cysty na vaječníku: Vyliečte ju prírodne bez stresu a bolestí

Mnoho žien aspoň raz počas svojho života trpí cystami na vaječníkoch. Väčšina cýst sú neškodné

6 domácich prostriedkov, ako vyliečiť bolestivé afty v ústach

Hnisavé vredy sú vredy, ktoré sa objavujú na ďasnách, jazyku a častejšie na vnútornej strane

Dve stratégie, ktoré vám pomôžu prekonať odpor k cvičeniu

Existujú viaceré dôvody, prečo by sme mali cvičiť. Len 15 minútové cvičenie denne nám

Znížená funkcia štítnej žľazy – príznaky, príčiny a liečba

Výskyt zníženej funkcie štítnej žľazy, respektíve hypotyreózy je oveľa častejší, než sa kedysi predpokladalo.

Čo na upchatý nos a zápal dutín? Chrén ako ho nepoznáte!

O tejto rastlinke ste už určite počuli, no nie v súvislosti s liečením, ale ochucovaním jedál. Kedysi

Zbavte svoje pľúca hlienov, bolestí a zápalov len vďaka tomúto…

Každý z nás mal niekedy v živote nejaký problém s prieduškami alebo pľúcami. Či už je to

Domáci sirup na kašeľ a hlieny + Diagnóza podľa farby hlienov

Existuje niekoľko druhov kašľu, pričom najhorší je aktívny a pretrvávajúci kašeľ. V tomto článku nájdete niekoľko

Toto ovocie je na kašeľ 5x účinnejšie než tradičné sirupy z lekárne

Do našich končín sa dostal z Južnej Ameriky ešte v čase Krištofa Kolumba. Pôvodne bol znakom

Zbavte sa zápalu hrdla rýchlo a bez antibiotík! Jediné čo musíte spraviť je…

Zápal v hrdle je infekcia spôsobená baktériou Streptococcus pyogenes. Prejavuje sa zvyčajne bolestivým a začervenaným hrdlom. Postihuje

Za rakovinou, cukrovkou či Alzheimerom je vždy zápal. Odhaľte ho a zneškodnite!

Zápal. Bolesť, tlak, opuch a začervenané koleno, ktoré ste si zranili pri hre basketbale pred

Muž jedol 2 lyžice kokosového oleja, 2x denne, 60 dní. Toto sa stalo s jeho mozgom!

Dr. Mary Newportová má teóriu, že ketóny, ktoré produkuje telo počas konzumácie kokosového oleja,

Neuveriteľné: Ricínový olej a sóda bikarbóna liečia viac než 24 chorôb!

Postupom času sa dozvedáme stále viac a viac o liečivej sile tradičnej ľudovej medicíny. Tá sa úspešne

Neskutočné: Týchto 16 chorôb vyliečite s obyčajnou cibuľou

Cibuľové zábaly 1. Keď máte bolesti hlavy, opuchy, bolesti uší alebo ste prechladnutí, aplikujte si

3 recepty ako eliminovať kašeľ za 24 hodín. Vyberte si jeden

Tvrdia vám, že si ho musíte pretrpieť a príliš sa ním neznepokojovať. Lenže kašeľ vie

100% prírodná bomba na chrípku a nádchu: Budete sa cítiť ako noví už za 24 hodín

Keď sa nádcha alebo nachladnutie nezačne liečiť dostatočne skoro, potom aj spočiatku mierna nepríjemnosť

Zabudnite na antibiotiká! Táto polievka je 100 krát silnejšia!

Táto chutná polievka je špeciálne naformulovaná na úľavu od ušných infekcií, nachladenia, chrípky, nádchy,

Nápoj, čo prečistí a úplne zregeneruje vašu stukovatelú pečeň

Pečeň je jeden z najdôležitejších orgánov v ľudskom tele. Slúži nielen na čistenie krvi od toxínov, ale

Džús, ktorý prebudí aj zo smrtelnej postele: Potláča únavu a navracia energiu

V dnešnom článku vám ukážeme jeden skvelý recept. Odporúča sa ľuďom, ktorí trpia chronickou únavou

Recept, ktorý Vás zbaví chorôb! Lieči krvný tlak, pečeň, obličky aj črevá!

Tento článok svoju pozornosť upriami na červenú repu (cviklu), ktorá sama o sebe je extrémne

Mám 60 rokov a táto zelenina mi vrátila zrak, vyliečila pečeň a prečistila črevá

Zdravie máte iba jedno. Je nesmierne dôležité, aby sme sa o svoje telo starali, ak

Príbeh na zamyslenie: Semienko, ktoré nikdy nevyrástlo

Jeden úspešný podnikateľ zostarol a chcel svoju firmu zanechať v čo najlepších rukách. Nevedel, koho zo

Už nikdy viac problém s hormónmi a štítnou žľazou vďaka týmto…

Esenciálnych olejov.. 1. Olej zo sladkého drievka Tento olej má silné antidepresívne účinky, ktoré sú veľkým

5 poloprávd z medicíny o ktorých by mal vedieť každý!

Do dnešných dní boli publikované mnohé vskutku ohromujúce vedecké objavy. Je preto dosť ťažké sa

Pár kvapiek tohto séra a vlasy dorastajú!

S vypadávaním vlasom má dnes problémy veľmi veľa ľudí. Príčiny môžu byť rôzne. Tento fenomén

20 prírodných liekov proti bolesti z Vašej kuchyne!

1. Zmiernite si bolesti svalov a hlavy so zázvorom Nedávny dánsky výskum ukázal, že každodenná konzumácia

10 potravín, čo zvyšujú hladinu horčíka, regulujú krvný tlak a znižujú svalovú únavu

Podľa odborníkov je nízka hladina horčíka jednou z najčastejšie sa vyskytujúcich situácii nutričnej nedostatočnosti, ktorá

Lekári ju nenávidia: Diéta, čo zabíja rakovinu, odstraňuje migrény a lieči autizmus

Mnohé výskumy naznačujú, že jeden zvláštny druh diéty je nadmieru efektívny v boji s celým radom

Bolia Vás kĺby? Vyhýbajte sa týmto 8 potravinám!

Kĺby spájajú kosti, poskytujú podporu a pomáhajú nám hýbať sa. Akékoľvek poškodenie kĺbov po úraze

10 vedľajších účinkov antikoncepcie, o ktorých neviete

Užívanie antikoncepcie býva najspoľahlivejšou voľbou, ak nechcete otehotnieť (teda, okrem celibátu). Čo sa však

Táto kombinácia vyplaví všetky toxíny a dokonale prečistí vaše črevá

Rozprávanie o vlastnej funkcii čriev, zápche, hnačke, či iných háklivých ochoreniach spôsobených zanedbávaním zdravia, rozhodne nie

Zubná pasta dokáže okrem čistenia zubov aj týchto 20 vecí…

Vedeli ste, že zubnú pastu môžete využiť nielen na čistenie zubov, ale na kopec

Týmto 4 zvyškom jedál sa určite vyhnite!

Každý z nás miluje, ak si nemusíme zakaždým variť nové jedlo, ale si jednoducho zohrejeme

Ako zastaviť a predchádzať vypadávaniu vlasov?

Vypadávanie vlasov je častým problémom, ktorým trpia ženy, muži a niekedy dokonca aj deti. Príčin

Stlačte vášmu bábätku tieto body na nohách pre utíšenie bolesti a lepší spánok

Hádam všetci rodičia sa zhodnú na tom, že keď ich deti zažívajú nepríjemné pocity,

Ginko biloba, áno, či nie?

Začiatkom r 2010 svetové tlačové agentúry informovali o neúčinnosti Ginko biloby pri Alzheimerovej chorobe. K tomuto

Cesnak a jeho liečebné účinky na srdce, cievy, astmu i tlak!

Hľuza so štípľavou príchuťou, ktorá prebudí chuť k jedlu, posilní a aktivuje výbežky (klky)

Desať mýtov o vegetariánoch, veganoch a strave bez mäsa

Mýtus 1) Ľudia na mäsitej strave majú menší výskyt srdcovocievnych ochorení ako vegetariáni. Fakt: „U

Trápi Vás akné, škvrny alebo jazvy na tváry??Toto Vám pomôže!

Ochorenie kože sprevádzané rôznymi symptómami, v závislosti od typu akné. Najčastejšie sú to uhry

Skleróza multiplex – 28 krokov pre úspešné vyliečenie

Protokol liečby sklerózy multiplex 1 – Terapeutická hladovka 5 až 42 dní. (Hladovka viac ako

Psoriáza: 8 najčastejšie príčiny a účinné spôsoby liečby

Psoriáza je klasickým príkladom hyperproliferatívnosti (prílišného obnovovania sa buniek) kože. Rýchlosť bunkového delenia v

Myom, cysta na maternici, či kvasinková infekcia?Riešenie problému spočíva…

Myóm je nezhubný svalový nádor. Zvyčajne je ľahko liečiteľný zmenou životného štýlu. Konvenčná ortodoxná medicína

Ak konzumujete rastlinné nátierky a margaríny, mali by ste vedieť toto…

ez ohľadu na výrobcu a na deklarovanú kvalitu, tieto „maslá“ sú považované za zdraviu veľmi

9 dôkazov ako vitamín C ničí rakovinu!

5. augusta 2008 sa vo svetovej tlači objavila pre mnohých bezosporu senzačná správa. Hovorila o

Poznáte 12 metód prírodnej liečby a znižovania bolestí pri reume a artritíde?

1. Strava a artritída Strava sa považuje za najdôležitejší prvok pri artritíde či už hovoríme

Poznáte pravdu o vitamíne C? Mnoho doktorov stále…

Mnohí ste si iste všimli celý rad protichodných informácií o vitamíne C. Zopár lekárov

Toto sa deje s vaším telom, keď vypijete coca colu…

Chcete byť zdraví? Pitie sladených bublinkových nápojov je pre vaše zdravie zlé z viacerých dôvodov

Vedeli ste, že keď začnete piť vodu na lačno tak…

V Japonsku je bežné piť vodu každé ráno a to hneď po prebudení sa.

Poznáte pravú príčinu vzniku rakoviny? Ako zabrániť…

(Alebo ako metabolická medicína hľadí na mechanizmus rozvoja rakoviny) Zdravie je úžasné vlastníctvo. Ono ale