Najlepšie fitness produkty pre váš zdravý životný štýl

Články a tipy

AKO SI VYBRAŤ ELEKTROBICYKEL? CENA, VÝKON, ÚDRŽBA. PRE A PROTI.

AKO SI VYBRAŤ ELEKTROBICYKEL? CENA, VÝKON, ÚDRŽBA. PRE A PROTI.

E-BIKY VS. PREDPISY

Pri výbere z elektrobicyklov by ste sa mali držať tých, ktoré spĺňajú normu EAPC (Electrically Assisted Pedal Cycle). Tá upresňuje požiadavky týkajúce sa konštrukcie. Elektrobicykle majú maximálnu rýchlosť limitovanú na 25 km/h, čo väčšina elektrobicyklov spĺňa, takže môžu byť využívané legálne ako bicykel. Čokoľvek, čo nepotrebuje pedálovanie alebo má trvalý výkon 250 W motor, je pred zákonom moped alebo skúter a potrebujete vodičský preukaz, poistku a podobne.

ÚŽITOK VS. VÝKON

Ak plánujete jazdiť iba na cestách alebo na spevnených cyklochodníkoch, hľadajte bicykle s úzkymi rýchlymi plášťami a so štandardným rozmerom kolies 700c. Na trhu nie je veľa pretekárskych bicyklov s elektromotorom, takže pod úzkymi plášťami rozumieme rozmer 30 – 40mm. V rámci elektrobicyklov na cesty nájdete úžitkové bicykle (vzpriamený posed, nosič, košík) aj bicykle zamerané na výkon (nižšia hmotnosť, športovejší posed).

CESTNÉ VS. HORSKÉ

Elektrobicykle určené na cestu majú širšie využitie v porovnaní s klasickými cestnými bicyklami. Zvládnu aj viacero druhov nespevnených ciest. Ani lesná štrková cesta by nemala byť pre ne problém, no tu sa už oplatí zvážiť krosový model. Ak chcete chodiť do ťažšieho terénu, poobzerajte sa po horských elektrobicykloch. Tie so širokými „traktorovými“ plášťami a s predným (niekedy aj zadným) odpružením zvládnu všetko, čo klasický horský bicykel. Ich nevýhodou je, že sú ťažšie (do 40 kg) ako elektrobicykle určené na cesty (do 25 kg).

INVESTÍCIA VS. NÍZKE NÁKLADY

Cena elektrobicykla je značne vyššia ako cena klasického bicykla s porovnateľnou výbavou. Môže za to motor, batérie a elektronika. Ak chcete kvalitný celoodpružený horský elektrobicykel, pod 4 000 € ho pravdepodobne nenájdete. Ak nepotrebujete špičkový stroj, okolo 2 000 € nájdete veľa slušných ponúk.

MOTOR VS. JAZDEC

Väčšina elektrobicyklov funguje na princípe, že pomáha cyklistovi počas pedálovania úmerne jeho sile. Čiže výkon, ktorý produkuje motor, zodpovedá výkonu, ktorý odvádza jazdec. Ovládacia jednotka na riadidlách vám dáva možnosť vybrať si, koľko „šťavy“ navyše vám motor poskytne. Nastavenia sa rôznia, zvyčajne máte k dispozícii štyri „rýchlosti“. Tá najnižšia vám zväčša pridá k vášmu výkonu približne 25 % pomoci a najvyššia dokáže ísť až k 300 percentám.

WALK VS. AKCELERAČNÁ PÁČKA

Niektoré elektrobicykle majú užitočný mód „Walk“. Zvyčajne totiž motor elektrobicykla funguje, len keď točíte pedálmi. Ak však budete držať stlačené tlačidlo Walk, motor bude pracovať aj bez pedálovania. Tlačidlo je užitočné, keď potrebujete bicykel tlačiť alebo je pred vami priveľké stúpanie – značne vám uľahčí prácu. Na niektorých elektrobicykloch môžete tiež využiť akceleračnú páčku na manuálne ovládanie motora, ktorá funguje podobne ako u motocyklov. Jej stláčaním môžete ovládať a dávkovať výkon motora. Výhody oceníte pri rozbiehaní sa z miesta (napríklad na semaforoch) či v členitom teréne.

ŠPECIÁLNE VS. KLASICKÉ OBCHODY

Elektrobicykle nie sú výsadou špecializovaných obchodov, nájdete ich aj v predajni klasických bicyklov. Najlepšie informácie však zvyčajne dostanete v špecializovanom obchode. Personál by mal mať detailnejšie znalosti o modeloch, výrobcoch, motoroch i batériách. Vždy je najlepšie navštíviť kamenný obchod a e-biky vyskúšať. Nekupujte mačku vo vreci.

SERVIS VS. VÝMENA BATÉRIÍ

Väčšina výbavy elektrobicykla je rovnaká ako výbava klasického bicykla. Vďaka tomu sa údržby nemusíte nijak zvlášť obávať. Každý bežný bicyklový servis vám zvládne odservisovať väčšinu toho, čo treba. Pravidelná údržba zahŕňa čistenie a mazanie reťaze, dofúkavanie duší a počúvanie, či elektrobicykel pracuje ako vždy.

Motory sú viac-menej bezúdržbové, môže sa však stať, že v ňom bude treba vymeniť ložiská. Lithium-iontové batérie, ktoré sa používajú na väčšine dnešných elektrobicyklov, sú tiež zväčša bezproblémové. Akurát ich budete musieť raz za niekoľko rokov vymeniť, pretože ich výkonnosť sa časom znižuje. Batérie by mali mať aspoň dvojročnú záruku.

TOP 3 Elektrobicykle

Dámsky trekingový elektrobicykel Crussis e-Savela 7.5 – Model 2020

Ak hľadáte super elektrobicykel pre všestranné jazdenie a výlety všetkého druhu, potom je Crussis e-Savela 7.5 tou ideálnou voľbou! Tento trekingový model sa pýši skvelou geometriou, vďaka ktorej je bicykel krásne stabilný a dobre ovládateľný. Naviac je samozrejme špeciálne uspôsobený pre dámy. K dokonalému vyváženiu prispievajú tiež plne integrovaná batéria a stredový motor Bafang Max Drive. Batéria má kapacitu 14,5 Ah a v závislosti od podmienok jazdy vás tak zavezie až 130 km ďaleko.

VIAC O ELEKTROBICYKLI

Dámsky crossový elektrobicykel Crussis e-Cross Lady 9.5-S – Model 2020

Dámy, ak hľadáte e-bicykel pre športovejšiu jazdu alebo výlet, ste na správnej adrese. Dámsky krosový elektrobicykel e-Cross Lady 9.5-S so stredovým elektromotorom a plne integrovanou batériou je totiž určený nielen pre výlety všetkého druhu na cestách a cyklotrasách, ale zvládne aj športovejšie jazdenie v ľahkom teréne. Už sa nemusíte báť kopcovitého profilu výletu. Naopak! Do trati sa môžete pustiť s vervou sebe vlastnou. Je čas vyraziť!

VIAC O ELEKTROBICYKLI

Horský elektrobicykel Crussis e-Guera 7.5 – model 2020

Crussis e-Guera 7.5 je dámsky elektrobicykel pre jazdu prírodou, ktorý bez problémov zvládne aj cestu alebo cyklotrasu a spoľahlivo vás dovezie na miesta, na ktoré ste sa doteraz ešte neodvážili. Vďaka batérii s kapacitou 14,5 Ah najazdíte v závislosti od terénu až 130 km! Geometria rámu je samozrejme prispôsobená ženskej postave a plne integrovaná batéria spoločne so stredovým motorom potom zaisťuje perfektné vyváženie.

VIAC O ELEKTROBICYKLI

AKO VYBRAŤ NAJLEPŠÍ ELEKTROBICYKEL?

 • Dojazd a kapacita batérie elektrobicykla. Batéria elektrobicykla môže mať napríklad 36 V (voltov) a 10 Ah (ampérhodín). To, akú batériu potrebujete, záleží napríklad aj od vašej váhy a terénu po ktorom budete elektrobicykel využívať. Batéria s kapacitou 15 Ah a viac zvládne dojazd okolo 120 km. Batéria 10 Ah má dojazd približne 80 km. Výkonnejšie elektrobicykle majú 48 V, čo je už naozaj slušný údaj aj pre náročných cyklistov.
 • Druhy elektrobicyklov.
  Trekingové elektrobicykle sú určené na bicyklovanie po cestách až do mierneho terénu, na dlhšie bicyklovanie a na lesné cestičky. Sú akýmsi kompromisom medzi horskými elektrobicyklami a mestskými elektrobicyklami.
  Mestské elektrobicykle sú určené na bicyklovanie po meste. S radosťou ich využívajú aj seniori, ktorých bicyklovanie uličkami mesta baví, ale zdravie im celkom nedovoľuje používať bežný bicykel. Častými zákazníkmi sú i ľudia chodiaci do práce bicyklom, pretože do kancelárie prídu bez spotenia.
  Horské elektrobicykle sú určené do hôr a do terénov vďaka odolnejšej konštrukcii. Batériu majú spravidla vpredu kvôli vyváženiu ťažiska. Sú pohodlné, niektoré už aj celoodpružené. Pomerne často si ich kupuje aj mládež a všetci, ktorí chcú náročné terény zvládať v pohode.
  Skladacie elektrobicykle šetria miesto a viete ich prenášať v kufri auta.
 • Umiestnenie elektropohonu. Elektropohon môže byť vzadu, čo sa hodí na bicyklovanie po bežných cestách ako je asfalt, alebo tiež do miernych terénov. Výhodná môže byť nižšia cena, no na druhej strane treba rátať s tým, že elektrobicykel bude vzadu ťažší. Pohon môže byť aj na prednom kolese, čo je skvelé na bicyklovanie po meste a po spevnených cestách, ale nikdy ho neberte do terénu, ani do miernych terénov. Elektropohon v strede je najlepší, čo sa týka vyváženia; aj preto všetky kvalitné horské elektrobicykle majú elektropohon práve v stredu.
 • Typ batérie. Lítiové batérie sú najrozšírenejšie aj preto, že majú dlhú životnosť, ale škodí im úplné vybitie, takže svoj elektrobicykel s takouto batériou nenechajte nikdy úplne „vyšťaviť“. Nikel-kadmiové batérie (NiCd) majú nižšiu kapacitu, ale potešia vás celkom slušnou životnosťou a sú dobre odolné aj pri teplotách pod 5°C a dajú sa skladovať dlhšie aj vybité. V súčasnosti sa však používajú len minimálne. Lítiovo-polymérové batérie (LiPol) sú cenovo náročnenšie, ale s dobrou životnosťou. Nabíjať ich môžete len nabíjačkou priamo od výrobcu. Nikel-metal-hybrid batérie (NiMH) rýchlo nabijete, ale majú trošku kratšiu životnosť a pri teplotách pod 5°C prestávajú správne fungovať čím sa vlastne znehodnocujú. Lítiovo-železo-fosfátové batérie (LiFePO) majú malú kapacitu, ale sú cenovo dostupné a niektorým cyklistom stačia.
 • Brzdy. Za najspoľahlivejšie sú považované hydraulické kotúčové brzdy, ktoré patria do vyššej triedy a sú spoľahlivé v každom počasí. Navyše sa dobre ovládajú.
 • Inšpirujte sa pri nákupe. Náš test elektrobicyklov vám pomôže zorientovať sa na trhu a vybrať to najlepšie.

DÁ SA K ELEKTROBICYKLOM ZAKÚPIŤ PRÍSLUŠENSTVO?

Áno. V ponuke sú napríklad nosiče dopredu aj dozadu, blatníky, svetlo a pod.

AKÁ JE ŽIVOTNOSŤ BATÉRIE?

Kvalitné vydržia do štyroch rokov. Životnosť je ovplyvňovaná váhou cyklistu, druhom batérie, častosťou používania bicykla a inými faktormi.

SÚ NA TRHU FAREBNÉ ELEKTROBICYKLE?

Áno, napríklad oranžové, červené, modré, ružové či zelené. Zakúpiť viete aj farebné pneumatiky.

OPLATÍ SA KÚPA ZNAČKOVÉHO ELEKTROBICYKLA?

Rozhodne áno. Menej známe značky nemusia používať pri výrobe tak kvalitné komponenty, ako značka, ktorá už má na trhu elektrobicyklov svoje postavenie. Cena sa pohybuje okolo 3 600 € za najlepšie elektrobicykle.

AKO SA STARAŤ O BATÉRIU?

Skladujte ju spravidla nabitú a občas ju pri dlhom nepoužívaní nabite, nech sa nedostane pod svoj minimálny limit, čím by sa mohla poškodiť. Skladujte batériu vždy na suchom mieste bez prachu, mrazu a prílišného chladu či vlhka. Pri kúpe sa spýtajte na starostlivosť o konkrétny typ batérie, ktorú váš nový elektrobicykel bude mať.

MÔŽEM SI ZAKÚPIŤ NOVÚ BATÉRIU?

Áno. Dbajte na to, aby to bol originál od rovnakej značky ako je váš elektrobicykel; nakupujte teda len u predajcu konkrétnej značky.

AKÚ NOSNOSŤ MAJÚ ELEKTROBICYKLE?

Nosnosť sa pohybuje do 150 kg, informujte sa pri kúpe ku konkrétnemu modelu elektrobicykla.

Článok, produkty a recenzie sú aktuálne ku dňu publikovania. 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Súvisiace články

TOP 4 najlepšie a najobľúbenejšie bicykle 2020

Aký typ bicykla zvoliť? Prvým krokom pri výbere bicykla je odpovedanie si na jednoduchú otázku:

TOP 10 horské bicykle – najobľúbenejšie a najpredávanejšie

Ako si vybrať horský bicykel? Horský bicykel sa hodí pre jazdu v teréne, menej už na cesty.

Najlepšie rotopedy, s ktorými zaručene schudnete

Prečítajte si recenzie skutočných zákazníkov, ktorí si kúpili rotopéd. Vyberte si potom rotopédy v e-shope. Súhrn recenzií

Najsexi doktori a doktorky!

Väčšina z Nás nenávidí, keď ochorie a musí navštíviť svojho lekára. Položme si ruku

Aby Vás poslúchal, keď neposlúcha

Kedže sme stránka, ktorá sa zameriava na zdravý životný štýl a výživu, často prichádzame

Goji na chudnutie: recenzia

Myslím si, že každý v živote niekedy skúšal chudnúť. Chceme hlavne chudnúť kvôli vzhľadu,

TOP 10 najlepších bežeckých aplikácií

Pozrime sa spolu na 10 najznámejších aplikácií, ktoré sú určené pre bežcov. A nielen

TOP 5 najlepšie a najobľúbenejšie bicykle

Pozrime sa na TOP 5 bicyklov a nie je náhoda, že sa jedná o

Príroda uzdravuje: Fykotin vás zbaví nadváhy a zlepší zdravie

Nadváha je problém nielen estetický, ale predovšetkým zdravotný. Obezita je jednou z najčastejších civilizačných

Môže fungovať Fykotin na chudnutie?

Fykotin sa prezentuje ako prípravok, ktorý najmä podporuje stabilnú hladinu cukru v krvi (prečítaj