Najlepšie fitness produkty pre váš zdravý životný štýl

Články a tipy

Glykemický index potravín (GI)

Viete o ňom všetko? Podcenený glykemický index potravín Vám môže pokaziť celé chudnutie a aj snahu o zdravší životný štýl – zabráňte tomu včas, aby ste potom zbytočne “neplakali nad rozliatym mliekom” :-). Bohužiaľ často to, čo máme najradšej má stredný alebo vysoký glykemický index. čo práve nie je najlepšie. Ale nezúfajte, okrem iného Vám poradíme ako znížiť glykemický index Vašich obľúbených potravín tak, aby okrem Vašich chuťových buniek aj telo ostalo spokojné. Ak Vám záleží na peknej postave alebo na zdravšom stravovaní, “prelúskajte” si glykemický index na 100%.

Pre tých, ktorí neradi čítajú máme video: 

1. Čo je to vlastne glykemický index potravín?

Glykemický index potraviny je číslo od 0 do 100, ktoré vyjadruje ako rýchlo sa po zjedení potravina vstrebe do krvi, resp. ako rýchlo nám stúpne cukor. Aj keď sa na prvý pohľad môže zdať, že je to nepodstatné, opak je pravdou. Glykemický index môže rozhodnúť o úspechu, či neúspechu pri chudnutí.

2. Prečo je glykemický index potravín pri chudnutí dôležitý?

Pokiaľ zjete potravinu s vysokým glykemickým indexom, tak Vám prudko stúpne hladina cukru v krvi. Vaše telo začne produkovať inzulín, aby tento vysoký cukor v krvi znížilo. Následne začne cukor prudko klesať . Keď klesne na správnu hladinu resp. pod ňu (inzulín sa ešte dobehom vylučuje a zníži hladinu cukru pod normu – nastane hypoglykémia). To sa prejaví tým, že už po hodinke až dvoch po jedle, začnete mať chúťky na ďalšie. Väčšinou na nejakú maškrtu.

Naopak potraviny s nízkym glykemickým indexom Vám prudko nezvýšia cukor v krvi, takže sa nevylúči ani toľko inzulínu a vy ostanete dlhšie sýty (3-4 hodiny nebudete hladný)

Preto pri chudnutí je podstatné zamerať sa na potraviny s nízkym glykemickým indexom. Pokiaľ ich nezaradíte do jedálnička, tak Vaše chudnutie bude ako boj s veternými mlynmi.  (tabuľka GI potravín je na konci článku)

Výpočet glykemického indexu

Vzhľadom k tomu, že existujú viaceré prepočty a taktiež GI je rozdielny vzhľadom na zrelosť potraviny, dĺžku varenia,….   tak hodnoty glykemického indexu sú iba približné. Ale aj tak Vám veľmi pomôžu pri chudnutí.

Čím je ovplyvnený glykemický index:

  • spracovaním – čím dlhšie sa potravina varí, tím vyšší je jej glykemický index
  • postupným dozrievaním ovocia sa zvyšuje hodnota jeho glykemického indexu
  • kombináciou potravín  – ak zjete napríklad 1 rožok-50g (potravina s vysokým glykemickým indexom) a šunku-50g (potravina s nízkym glykemickým indexom), tak výsledná glykemický index je stredný, a pod….
  • rýchlosťou s akou je každá jednotlivá potraviny trávená v priebehu dna- rýchlosť trávenia je u každého jedinca odlišná

3. Čo znižuje glykemický index jedla ako celku

  • dostatok vlákniny v strave
  • dostatok bielkovín – proteínov v potravinách
  • kombináciou potravín  – ak potraviny s mízkym glykemickým indexom majú väčšie zastúpenie ako potraviny s vysokým glykemickým indexom  – napr. menšia porcia pečiva a viac šunky

Vo väčšine prípadov platí, že zdravšie jedlá nemajú väčšinou vysoký glykemický index.

jablko-GI

4. Glykemický index –rozdelenie: nízky, stredný, vysoký GI

Pamätajte: Ak začleníte do každého jedla potraviny s nízkym GI, organizmu bude dlhšie trvať, než ich vstrebe, a tým udržíme medzi jednotlivými jedlami ustálenú hladinu cukru v krvi – nebudú Vás prenasledovať hlad a zákerné chúťky, resp. aspoň vo výrazne menšej miere.

Potraviny s nízkym glykemickým indexom 0-55

Medzi potraviny s nízkym glykemickým indexom patria tie, ktoré majú GI do 55. Napríklad aj horká čokoláda alebo grep má nízky glykemický index. Taktiež aj zelenina ako brokolica, špenát a strukoviny, ale aj niektoré druhy ovocia. Tieto potraviny sú na chudnutie vhodné, pretože zasýtia na dlhší čas a nespôsobujú chúťky. Ale pozor, ak má potravina nízky glykemický index, to ešte neznamená, že má aj málo kalórií. Dobrým príkladom sú orechy. Majú nízky GI, ale kalórií asi toľko ako mliečna čokoláda.

Potraviny so stredným glykemickým indexom 56-70

Potraviny so stredným glykemickým indexom si kľudne dajte, ale s mierou, alebo ich kombinujte s potravinami s nízkym glykemickým indexom. Patria tu potraviny s GI od 56 – 70. Patrí tu väčšina ovocia, celozrnné pečivo, cestoviny, ryža ale aj zmrzlina.

Potraviny s vysokým glykemickým indexom 71-100

Medzi potraviny s vysokým glykemickým indexom patria tie, ktoré majú GI nad 70. Tieto Vám rýchlo spôsobia hlad, tak sa im radšej vyhnite.

Potraviny, ktoré neobsahujú sacharidy, majú nulový alebo nízky glykemický index. Patria sem: mäso – hydinové, bravčové, hovädzie mäso, ďalej tuky – olej, masť,…. ďalej syry,…..

5. Glykemický index – tabuľky

Zelenina, strukoviny – glykemický index – tabuľka

Glykemický index zeleniny je prevažne nízky a zelenina má aj málo kalórií, preto je na chudnutie vhodná. Výnimku tvoria zemiaky a kukurica. Glykemický index zemiakov je stredný, takmer až vysoký, takže pri chudnutí ich treba obmedziť. Zemiakové hranolky a lupienky – čipsy sú pri chudnutí zakázané nielen kvôli glykemickému indexu ale najmä kvôli kalóriám. Paradajky, paprika, kapusta, šalát, brokolica a i ďalšia zelenina je nielen kvôli nízkemu GI výborná na chudnutie. Strukoviny ako sója, hrach, fazuľa a šošovica majú nielen nízky glykemický index, ale obsahujú aj veľké množstvo bielkovín, preto sú na chudnutie optimálne.

Zelenina Nízky GI do 30 Stredný 31-70 Vysoký 71-100
Brokolica             9
Cesnak            11
Hlávkový šalát            15
Kapusta            15
Kukurica            57
Mrkva            46
Paprika            10
Paradajky            12
Zemiaky            63
Strukoviny
Hrach            31
Fazuľa            34
Sója            18
Šošovica            30

Ovocie – glykemický index – tabuľka

Glykemický index ovocia je prevažne stredný až nízky. Z bežne dostupného ovocia majú najvyšší GI banány a hrozno – takže na ne pozor. Pri chudnutí je ovocie dôležité kvôli vitamínom, vláknine a navyše pre väčšinu z nás je aj veľmi chutné. Ale dôležité je ho jesť s mierou, pretože obsahuje viac cukru a kalórií. Najlepšie je pri chudnutí jesť ovocie doobeda, nielen kvôli hladine glykemickému indexu.

Ovocie Nízky (0-55) Stredný 56-70 Vysoký 71-100
Ananás            58
Banány            59
Broskyne            39
Čerešne            23
Figy            60
Grapefruit            22
Hrozno            56
Hrušky            37
Jahody            41
Jablká            38
Kiwi            42
Mango            49
Marhule            29
Melón             65
Pomaranč            42
Slivky            25

Zemiaky, cestoviny, ryža – glykemický index – tabuľka

Zemiaky sú na Slovensku veľmi populárna potravina. Ale patria medzi potraviny so stredným glykemickým indexom, ale pokiaľ ich upečiete, tak automaticky sa takéto zemiaky zaradia medzi potraviny s vysokým glykemickým indexom. Preto pri chudnutí ich radšej obmedzte. Cestoviny a ryžu preferujte celozrnné, resp. natural. Celozrnné cestoviny a ryža (natural) sú vhodné potraviny na chudnutie nielen kvôli glykemickému indexu.

Ryža Nízky GI 0-55 Stredný 56-70 Vysoký 71-100
Ryža biela           64
Ryža hnedá           57
Ryža natural           50
Cestoviny
Celozrnné cest.           32
Makaróny           48
Špagety           43
Zemiaky
Zemiaky varené           66
Zemiaky pečené           82
Zemiak. hranolky           86

Pečivo – celozrnný chlieb, biely chlieb, rožky, sladké pečivo – glykemický index tabuľka

Pečivo je známe ako nepriateľ chudnutia. Ale to je pravda tak na 50%. Áno, biely chlieb, biele rožky,.. majú vysoký glykemický index ale naopak celozrnný chlieb, resp. pečivo má stredný glykemický index, takže pri chudnutí ho môžeme jesť ale len s mierou (2-3 krát týždenne). Sladké pečivo ako muffiny a croissanty sú pri chudnutí tabu – majú vysoký glykemický index a sú aj veľmi kalorické.

Pečivo Nízky GI 0-55 Stredný 56-70 Vysoký 71-100
Biely chlieb, rožky        70 – 80
Celozrnný chlieb            56
Croissant            75
Muffin            66

Mlieko, jogurty – glykemický index tabuľka

Mlieko, či už nízkotučné alebo polotučné a nízkotučné jogurty kľudne zaraďte do svojho jedálnička na chudnutie. Majú nízky glykemický index, sú zdrojom bielkovín a ďalších výživných látok. Plnotučné mlieko a plnotučné jogurty majú síce tiež nízky glykemický index, ale kvôli vyššiemu obsahu tuku sú kalorické – preto ich pri chudnutí vynechajte

Mlieko, jogurty Nízky GI 0-55 Stredný 56-70 Vysoký 71-100
Mlieko nízkotučné            36
Mlieko polotučné            32
Mlieko plnotučné            28
Jogurt ovocný            29
Jogurt nízkotučný            32

Čokoláda, orechy – glykemický index – tabuľka

Napriek tomu, že orechy majú nízky glykemický index a sú veľmi zdravé, tak na chudnutie nie sú najvhodnejšie, pretože sú kalorické. Ale kvôli výživným hodnotám ich občas zaraďte do svojho jedálničku. Čokoláda má stredný glykemický index a je veľmi kalorická – ale to asi viete. Preto ju obmedzte.

Čokoláda, tyčinky Nízky GI 0-55 Stredný GI 56-70 Vysoký 71-100
Mliečna čokoláda            56
Horká čokoláda            65
Tyčinky čokolád.            61
Orechy
Arašidy            38
Kešu            41
Vlašské orechy            30

Glykemický index – akú má váhu?

Pri chudnutí je síce veľmi dôležitý, ale glykemický index potravín nie je všetko. Ak prevažne jedávate jedlá s nízkym a stredným glykemickým indexom, tak Vám to napomôže ku pravidelnej strave a k potlačeniu chúťok. Pri chudnutí, ale i pri zdravom životnom štýle je nevyhnutné prispôsobiť stravu aj ďalším faktorom – ako vek, pohlavie, rýchlosť metabolizmu a pod.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Súvisiace články

Krabičková diéta má skvelé výsledky

Veľmi populárna stravovacie metóda, obľúbená tiež medzi známymi osobnosťami, je známa ako krabičková diéta. Jedná

Dve stratégie, ktoré vám pomôžu prekonať odpor k cvičeniu

Existujú viaceré dôvody, prečo by sme mali cvičiť. Len 15 minútové cvičenie denne nám

Viete ako vyzerá riadna fitness párty? /VIDEO

http://www.youtube.com/watch?v=uwpXY7E7E0o

Ako správne behať – Videoséria 6. dieľov

Videoséria o behu ktorú ti prináša Fitmagazín.sk Ako správne behať 1. časť http://www.youtube.com/watch?v=kdxNtquLEF0 Ako správne behať 2.

Chudnite zdravo a bez JOJO efektu!

Radi by sme Vám dali zdravý zázrak na chudnutie, ale neexistuje. Ale čo tak

Čo jesť a nejesť pri chudnutí?

Otázka, ktorá na začiatku roku brázdi v mnohých hlavách... Chcem schudnúť. Ale čo jesť pri

Proteinová FIT zmrzlina

Ľahký a rýchly video-návod na chutnú a zdravú zmrzlinu:-) http://www.youtube.com/watch?v=YwPt6vFpg-U

Chudnutie a večeranie? Oddnes žiadny problém!

Možno si práve teraz hovoríte, že nie je možné kvalitne večerať a zároveň schudnúť. Opak

Detoxikujte svoj organizmus pomocou olivového oleja

Podľa štatistík súvisí na Slovensku každé druhé úmrtie s chorobami srdca a ciev. Celkovo

Ako jazdiť na horskom bicykli?

Jazda na horskom bicykli má svoje zvláštnosti. vyplývajú z náročného terénu, do ktorého sa na horskom

Máte doma švihadlo na ktoré padá prach? Skočte si pre formu!

Dosiahnuť zlepšenie kondície sa dá aj obyčajným skákaním cez švihadlo. V podstate je to

Prvá pomoc v jedálničku!

Raňajky, obed a večera sú tri hlavné jedla dňa. Ako ich nastaviť, aké zásady dodržať

Viete čo jesť na raňajky?

Základom zdravia ale i pri chudnutí sú raňajky. Ale čo jesť na raňajky, aby

Viete čo je „anabolické okno?“ Ako ho najlepšie využiť?

Určite ste už každý počuli o tzv. "Anabolickom okne". Nie je snáď portál, týkajúci

Kakao ako liek na starobu? Áno!

Kakao je jednou z potravín, ktorá obsahuje najviac polyfenolov, ktoré obsahujú približne 43,6 mg

Zdravé špaldové pečivo

Máš rád pečivo a nevieš ako ho nahradiť? Škvŕka ti v bruchu, ale nejdeš do

101 spôsobov ako využiť kokosový olej

1. V kuchyni pri pečení namiesto masla. 2. Ako náhrada za rastlinné oleje, ktorá neprepaľuje

Alkohol a cvičenie? Ide to vôbec dokopy?

Blíži sa víkend a každý z nás sa určite teší na oddych, relax, prípadne

Chcete schudnúť? 25 rád pre Vás!

Chcete skutočne schudnúť, ale neviete ako začať? Dnes Vám dáme 25 tipov a trikov,

Chudnime so špargľou

Špargľa alebo po latinsky Asparagus officinalis bola dávno známa medzi Grékmi, starými Egypťanmi aj Rimanmi. Približne

Viete ako uchovať zeleninu čerstvú o pár dní dlhšie?

A máme tu prvý diel zo série videí. V tomto videu Vám poradíme, ako

Zázračný čierny minerál z Ruska- Šungit

V tomto článku by som Vám chcel predstaviť jeden z klenotov ruskej medicíny- šungit. Šungit

Krv pacienta pred a po užití goji

Pozrite sa na výťažok z prezentácie dr. Marcial-Vegy, ktorý ukazuje účinky goji na činnosť

Goji na chudnutie: recenzia

Myslím si, že každý v živote niekedy skúšal chudnúť. Chceme hlavne chudnúť kvôli vzhľadu,

Proteínove muffiny s arašidovým maslom

Zdravý snack vhodný na dlhé cesty alebo len tak, ako náhrada sladkostí plné cukru

Hula hooping: efektívne a zábavné cvičenie v jednom

Možno si niektoré z vás spomenú na obruč, s ktorou ste ako malé dievčatá

6 najlepších cvičení z Youtube

V dnešnej dobe ma málo ľudí čas nato, aby bežal do fitka. Často na

Ako začať cvičiť a vytrvať!

Úvodné video, ktoré je venované začiatočníkom. Zaprieť sa a začať je super vec, ale

Domáce proteinové tyčinky

Aj Vy sa pozastavujete nad domácim snackom, ktorý Vám neprinesie zbytočné kg na váhe navyše

Viete čo je pilates? Posilnite flexibilitu tela, silu a dýchanie!

Pilates, alebo tiež metóda Pilates, je cvičebný systém, ktorý zlepšuje funkciu svalovej kontroly, flexibilitu

TOP 10 najlepších bežeckých aplikácií

Pozrime sa spolu na 10 najznámejších aplikácií, ktoré sú určené pre bežcov. A nielen

TOP 8 tipov na cvičenie v lete

Leto so sebou prináša ideálnu príležitosť ísť von a zabaviť sa. Pre mnohých je

Citrón a jeho zdravotné využitie? Zabudnite na lieky!

Vypitie vlažnej vody s rozriedenou čerstvou citrónovou šťavou je jedným z najzdravších ranných rituálov. Obsahuje totiž

Nová hra o pokémonoch, ktorá Vás zdvihne zo zadku!

V Amerike a vlastne už po celom svete ľudia vychádzajú do ulíc! Znie to

TOP 5 Lieky na chudnutie bez predpisu – ktoré odporučiť?

Lieky na chudnutie bez predpisu sú často východiskom, ktorým sa množstvo ľudí vysporadúva s

Je zelená káva na chudnutie jeden veľký podvod?

Zelená káva na chudnutie sa stala hitom posledných rokov. Môžete sa stretnúť s príbehmi

Nové trendy v chudnutí – Dukanova diéta, krabičková diéta, cvičenie a zlatá stredná cesta

Snáď každý z nás mal niekedy za svoj život pocit, že by mu prospelo

Zdravé a lacné „superpotraviny“?

Aj vy sa prechádzate po bioobchode a máte pocit, že musíte platiť už len

Viete čo je TABATA?

Určite ste už o nej počuli, možno ste aj videli ľudí, ktorí ju vykonávali,

Zeleninové a ovocné šťavy alebo smoothie?

Pri chudnutí môžu byť zradné hlavne ovocné šťavy, ktoré obsahujú veľa energie.  Mnohí ich

Čo je Formoline L112?

Tento prípravok získal názov podľa aktívnej zložky, vlákniny polyglukozamín (L112), ktorá je jedinečná vysokou

Raw goji jablkové košíčky

Recept na ozaj zdravý a chutný zákusok plný vitamínov, bez múky, cukru a pečenia.

Goji – to najcennejšie, čo príroda ponúka

Plody rastliny Goji Berry sú to najcennejšie, čo príroda ponúka. V Ázii sú jej

Príroda uzdravuje: Fykotin vás zbaví nadváhy a zlepší zdravie

Nadváha je problém nielen estetický, ale predovšetkým zdravotný. Obezita je jednou z najčastejších civilizačných

Môže fungovať Fykotin na chudnutie?

Fykotin sa prezentuje ako prípravok, ktorý najmä podporuje stabilnú hladinu cukru v krvi (prečítaj

Kompletný zoznam CrossFit cvikov (+ VIDEOGALÉRIA CVIKOV)

V CrossFite sa cvičia predovšetkým funkčné a viac kĺbové cviky to znamená, že v CrossFite nenájdete

Čo je CrossFit?

CrossFit je silový a kondičný tréningový program, ktorý využíva neustále zmeny funkčných cvikov vykonávaných

Drastické redukčné diéty, po ktorých schudnete za pár dní

Každý sa snaží schudnúť z iného dôvodu. Niekomu ide len o zmiernenie nadváhy, iný

Ako správne behať? Ako prirodzene dýchať?

Behanie je jednoduché. To sa ľahko povie, ale začiatky sú celkom ťažké. Ale je pravda,

Tie najlepšie letné šaláty pre vás

Letná sezóna je tu a k nej neodmysliteľne patria šaláty rôzneho druhu. A kedže

Semienkové chia krekry bez múky

Pokiaľ si lámete hlavu s tým, ako zdravo a zároveň chutne pripraviť pohostenie pre

TOP 9 dôvodov, prečo jesť Chia semiačka

Pred pár rokmi neboli Chia semienka vôbec známa ako teraz. Ich popularita značne vzrástla

Chia dezert jogurt MAQUI

Maškrtenie? Malá desiata či dezert po obede? S týmto jednoduchým receptom máte istotu, že

Použitie Chia semienok

Použitie chia semienok je veľmi jednoduché a praktické. Na rozdiel od ľanových semienok nie

Pomáha čaj Matcha pri chudnutí?

Zelený čaj má už dlhé roky svoje miesto v rozpisoch výživových špecialistov. Ak sa

Ako často cvičiť?

Rôzne formy odpovedí na mnohokrát skloňovanú otázku k početnosti silových tréningov nám často zamotávajú hlavu.

HIIT – VYSOKO INTENZÍVNY INTERVALOVÝ TRÉNING

HIIT - High-Intensity Interval Training, vysoko intenzívny intervalový tréning je účinný nástroj na podporu

Grafici nahradili logá známych výrobkov počtom kalórií

Naj­novší počin gra­fic­kých dizaj­né­rov s náz­vom Kalo­rické značky mení noto­ricky známe logá na veľké

Cvik lepší než 1000 brušákov: Minúta denne a za mesiac máte ploché brucho

Keď ste sa už niekedy pokúšali získať pekné ploché brucho, tak viete, že je

Delená strava

Nie je to diéta, ale zmena jedálnička tak, aby ste chudli. Aj keď to

5 Tibeťanov a chudnutie – cvičenie, ktoré vás nabije energiou

Nenápadné cviky, ktoré dokážu "naštartovať" telo každému z nás. Cvičenie 5 Tibeťanov je obľúbené

15 minútový tréning na chudnutie brucha

15 minútový tréning na chudnutie brucha, pri ktorom sa zaručene dobre chudne. Poďte si

Chudnutie po pôrode? Poradíme vám ako nato!

Každá jedna žena tomu rozumie. Narodenie bábätka je neopísateľný zážitok, ktorý muži môžu len

Fykotin: nový a šetrný spôsob chudnutia

Telo získa schopnosť vyťažiť viac energie z menšieho objemu potravín a pritom je nútené

McDonald’s – po prečítaní si už tento hnus nedáte

Všade sa píše o negatívnom dopade konzumácie fast foodu McDonald's na naše zdravie a

TOP 11 potravín, ktoré je najlepšie jesť pred tréningom

Získajte zo svojho tréningu maximum. Cvičiť s prázdnym žalúdkom nie je najlepší nápad a priznajte

TOP 7 spôsobov, ako efektívne spaľovať tuky a zrýchliť váš metabolizmus

Tiež ste si určite všimli, že sú medzi nami veľmi šťastní ľudia, ktorí majú

Poznáte blahodárne a zdravotné účinky jednotlivých druhov fazúľ?

Všetci už vieme, že fazuľa patrí medzi významné zdroje vlákniny, bielkovín i vitamínov. Ale

Zázrak prírody? Špenát!

Máte už od detstva odpor ku špenátu? Skúste ho prekonať, pretože prichádzate o zdravú

Čo jesť pred cvičením?

Dá sa povedať, že pevnú stravu by ste mali jesť maximálne 3 – 4

Boj proti rakovine aj nadváhe? Pite zelený čaj!

Blahodarné účinky pitia zeleného čaju sú ľudstvu známe prakticky odnepamäti. Dlhé dynastie starovekých panovníkov

Poznáte potraviny, ktoré vám pomôžu schudnúť?

Na začiatok by sme si mohli povedať, že by sme nemali zabúdať alebo cielene

Káva a cvičenie – ide to vôbec dokopy?

Zaujíma vás, či je vhodné piť kávu, ak sa snažíte športovať a zlepšovať svoj

Viete správne behať? 7 rád, ktoré vám pomôžu s technikou behu.

Možno vás napadne, prečo by ste práve vy mali riešiť techniku beh, keď sa

Jednoduché cukry, fruktóza a niekoľko informácií, ktoré by ste mali vedieť

Jednoduché cukry Pokiaľ nešportujeme, tak by sme asi mali zvážiť, či skutočne jednoduché cukry potrebujeme

Zmena životného štýlu je výhra nad neúspešnými diétami!

Ľudí s nadváhou neustále pribúda a s nimi aj zdravotné problémy, ktoré asi nikto

Chcete začať cvičiť a neviete ako nato?

Všetci to vidíme každý deň. Sociálne siete preplnené tými úžasnými postavami, ktoré sme kedysi

10 dôvodov, prečo by ženy mali povedať „áno“ silovému tréningu?

Je doslova smutné, že aj v roku 2016 vidíme vo fitkách stále toľko žien,

Čučoriedky – domáca superpotravina

V dnešnej dobe sú v móde superpotraviny a hovorí sa aj o superovocí. Ide

Chia semienka: malý zázrak so skvelým potenciálom

Chia semienka u nás pred niekoľkými rokmi ešte poznal málokto. Teraz ale zažívajú boom.

Zázrak vo svete fitness? Hiit tréning!

Blíži sa leto a asi každý z nás hľadá ten najlepší spôsob, ako svoje

vitariansto-strava
Vitariánstvo alebo konzumácia surovej stravy

Vitariánstvo dnes patrí k jednému z mnohých alternatívnych smerov výživy. Jedná sa konzumáciu len tepelne

Vyvarujte sa chybám v kuchyni

Ten kto je zvyknutý na tradičnú Slovenskú kuchyňu od mamičky, ten to bude mať so

Zdravé potraviny a ich využitie

Všetci určite poznáte olivový olej. Buď ho bežne používate vo vašej kuchyni alebo ste

Prečo je voda tak dôležitá?

Už pri 1% dehydratácie spôsobuje zníženie výkonnosti, pozornosti a máme celkový pocit nespokojnosti. Poďme

Jedzte podľa seba, ale zdravo!

Nemusíte si odriekať vaše obľúbené jedlá, pokojne si ich doprajte. Ale rozmýšľali ste niekedy

Nestačí len cvičiť, ale tiež správne jesť

Vydali ste sa na cestu za lepšiu postavou, čo znamená že je nevyhnutne nutné upraviť aj

Slané muffiny v diéte? Schudnime s chuťou!

Každý miluje sladké muffiny, ale čo tak zmena? Slané muffiny? Že nereálne a nechutné?

Cuketa? Ja hovorím áno!

Dá sa pripraviť na milión spôsobov a je skutočne veľmi zdravá? Dámy a páni

Top brucho do leta? Nieje problém!

Aj vy máte ten pocit, že sa blíži leto a vy už zas nemáte šancu

Zobanie = priberanie

Konečne sme prišli z práce alebo školy, sadneme si k televízii a odpočívame, snažíme

5 jednoduchých spôsobov ako získať postavu snov

Rady a tipy na chudnutie nájdeme snáď všade - internet, časopisy, televízie alebo priatelia.