Najlepšie fitness produkty pre váš zdravý životný štýl

Články a tipy

Nové trendy v chudnutí – Dukanova diéta, krabičková diéta, cvičenie a zlatá stredná cesta

Snáď každý z nás mal niekedy za svoj život pocit, že by mu prospelo odľahčiť svoje telo o pár kilogramov. Problému prebytočných kíl sa dnes nevyhne žiadna veková kategória, a týka sa žien aj mužov. Či už vás k rozhodnutiu schudnúť dotlačí naliehanie obvodného lekára alebo len obyčajné zrkadlo v kúpeľni, je potrebné si tento krok dobre premyslieť a naplánovať. Trendy v chudnutí sa neustále menia, a pre mnohých z vás môže byť ťažké sa v nich orientovať. My sa dnes zameriame na štyri, o ktorých sa v poslednej dobe veľa hovorí a mohli by vás zaujať.

Dukanova diéta 

Diéta doktora Dukan k nám priletela z Francúzska v roku 2010 a preslávilo ju mnoho celebrít, napríklad vojvodkyňa Kate pri predsvadobnom chudnutí. A na akom princípe funguje? Počas vášho snaženia prejdete štyrmi fázami, ktoré vám majú zaručiť pohodlný prechod k novému stravovaniu. V prvej fáze máte zakázané pomerne veľké množstvo potravín, ale to sa postupne upravuje. Posledná fáza vám potom dovolí jesť skoro všetko (všetko zdravé, na hranolky zabudnite), až na siedmy deň v týždni, ktorý je čisto bielkovinový. Doktor Dukan tomu hovorí bielkovinový šok, čo popravde neznie práve najkrajšie.

Okrem iného musíte napríklad dodržiavať nasledujúce pravidlá:

– Vypiť aspoň 1,5 litra tekutín denne (nesladených).

– V prvej a druhej fáze sa nesmie konzumovať viac ako dve polievkové lyžice múky denne.

– Odporúča sa čo najmenej soliť.

– Jesť môžete, ako často vás napadne, ale iba to, čo je v diéte povolené.

– Povolené potraviny medzi sebou môžete ľubovoľne kombinovať.

– Tiež by ste mali počas jedla piť.

– A samozrejme žiadny cukor a len mizivé množstvo sacharidov.


umožňuje Dukanova
 

Pre viac informácií si môžete zakúpiť jednu z kníh, ktoré na Slovensku vyšli. Ale už teraz vám môže byť jasné, že táto diéta vyžaduje perfektnú sebadisciplínu. A pretože toho veľa zakazuje, tak je veľké riziko, že sa vám pracne zhodené kilá jedného dňa vrátia.

Dukanova diéta je jednou z tých, ktoré naozaj zaberajú, ale zároveň je predmetom mnohých diskusií, nie práve v kladnom slova zmysle (jojo efekt). Odborníci na výživu jej vôbec nefandia, a to hlavne kvôli nedostatočnému príjmu sacharidov, bez ktorých sa zdravé telo jednoducho nezaobíde. Berte ju preto len ako krátkodobé riešenie, ktoré vám pomôže schudnúť do svadobných, maturitných alebo napríklad plesových šiat. Verte, že po dlhšej dobe by vám dalo vaše telo samo najavo, že by privítalo chlieb či cestoviny.

Krabičková diéta

Táto metóda má jeden obrovský klad – je mimoriadne pohodlná. Firma, u ktorej si krabičkovou donášku zaplatíte, vám každý deň dovezie čerstvo pripravené, zabalené jedlo, ktoré je v tých lepších prípadoch dokonca špeciálne upravené vášmu dennému výdaju kalórií a celkovo potrebám vášho tela. Všetko dosť záleží na kvalite dodávateľskej firmy, ale ak spĺňa určitý štandard, tak je úspech skoro zaručený. Tento spôsob chudnutia ale môže byť pre niekoho trochu drahý. Preto sa predávajú aj knihy, ktoré vám pomôžu zostaviť si svoju vlastnú krabičkovou diétu. Takto isto môžete ušetriť nejaké peniaze, ale na druhej strane vám  príprava piatich až šiestich balíčkov jedlá denne zaberie pomerne veľa času. Jedlo musí byť totiž presne odvážené a vhodne zvolené. Nenahraditeľným pomocníkom pre vás bude kuchynská váha, ktorá dokáže spočítať kalórie jednotlivých potravín.

Každopádne sa jedná o jeden z tých bezpečnejších spôsobov chudnutia, pri ktorej jete pravidelne pestrú strava. Diéta nie je jednostranne založená, a pri správnom pitnom režime a dostatočnom telesnom pohybe sa výsledky dostavia čoskoro. Samozrejme si dajte pozor na doplňovanie škatuliek vlastnými potravinami typu čokoláda atď. Nie každé jedlo, ktoré dáte do krabičky, spasí vašu postavu.

Cvičiť sa musí – niekedy aj denne

V poslednej dobe zažíva internet obrovský boom s videami určenými na domáce cvičenie. Youtube a naša stránka je týmito videami priamo zaplavená. Prečo? Väčšina takýchto cvičebných programov trvá od 10 do 25 minút a sľubujú, že do mesiaca urobia s vašou postavou zázraky. Cvičiť podľa týchto videí musíte však každý deň. Sú postavené na teórií, že ak je cvičenie premyslené a správne zostavené, tak človek nemusí tráviť hodiny v posilňovni či behať dlhé trate v parku. Počas cvičenia sa zapojí väčšina svalov, ktoré máte na tele a o ktorých ste možno doteraz ani nevedeli. Ak chcete schudnúť cvičte najmä nohy, pri ktorých sa spaľuje najviac kalórií. Často striedajte kardio cvičenie s posilňovaním. Asi najlepšie na tom všetkom je, že vám väčšinou postačí len cvičebná podložka a malé činky. Za dvadsať minút máte všetko hotové a zvládnete to v pohodlí vášho domova.

Existujú rôzne programy, ktoré sa zameriavajú na jednotlivé problematické partie ľudského tela. Môžete tak schudnúť do plaviek či nabrať nejaký ten sval. Stačí si v internetových vyhľadávačoch nájsť fotky ľudí, ktorí tomu prepadli. Pri pohľade na ich postavu pred tým, než sa do cvičenia pustili, si začnete hovoriť, prečo ste s tým nezačali už pred rokom.

Túto metódu si veľmi obľúbili napríklad mladé dievčatá a matky na materskej. Videá o cvičení sú sprevádzané aj návody, ako si upraviť jedálniček a ktoré potraviny kedy jesť.

Medzi najznámejších fitnes trénerov, ktorí takéto videá vytvárajú, patrí napríklad Zuzka Light, blogilates, XHI alebo Mike Chang.

Domáce cvičenie od Zuzky Light a Mike Chang – video:

Mike Chang:

Zlatá stredná cesta – upravme si jedálniček a vydajme sa na prechádzku

Verte tomu alebo nie, rovnako ako všetky cesty vedú do Ríma, tak aj vaša večná snaha schudnúť za každú cenu vás jedného dňa vyčerpá a vy budete chcieť niečo prirodzenejšieho, ako je napríklad proteínový koktail. Každého z nás čaká chodenie do práce, výchova detí, riešenie nečakaných životných situácií a každodenný stres. Pri bežnom živote budete asi ťažko držať krabičkovou diétu až do smrti.

Ideálne riešenie je také, ktoré vás bude stáť len minimum úsilia a nebude problém ho zaradiť do vášho každodenného života. Základom je päť zdravých jedál denne a dostatočné množstvo tekutín – najlepšie čistá voda. Mali by ste konzumovať veľa zeleniny a dať si pozor na veľkosť porcií. To mnoho ľudí často podceňuje a potom sa čudujú, že sa ručička na váhe ani nepohne. Ak si neviete rady, tak je dobré poradiť sa napríklad so svojím obvodným lekárom alebo vyhľadať pomoc u výživového poradcu. Ten vám zostaví jedálniček priamo pre vaše telesné potreby a zodpovie všetky otázky.


zdravé chudnutie
 

Chudnutie nepôjde samozrejme tak rýchlo ako pri nárazových diétách, ale to nevadí. Na nový životný štýl si ľahko zvyknete a kilá pôjdu dole síce pomaly, ale zato trvalo. Odporúča sa nezanevrieť na telesný pohyb a dopriať si dvakrát týždenne aspoň dlhšiu svižnú prechádzku. Výborný je tiež beh, ktorý podporí vašu snahu schudnúť, a zároveň prináša veľké množstvo benefitov pre vaše zdravie.

Všetko záleží len na vás

Či už sa rozhodnete pre akýkoľvek spôsob zhadzovania prebytočných kilogramov, tak sa nevzdávajte. Pretože vo väčšine prípadov stroskotá ľudské snaženie o dokonalú postavu práve na ľuďoch samotných. Všetci máme bohužiaľ radi sladké a slané nezdravé jedlo, ktoré nášmu telu neprospieva, a okrem nevzhľadných tukových zásob nám zakladá na jednu alebo viac civilizačných chorôb. Myslite preto na svoje zdravie, ktoré sa skôr či neskôr ozve. Potom už môže byť možno na zmenu stravovacích návykov neskoro.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Súvisiace články

Krabičková diéta má skvelé výsledky

Veľmi populárna stravovacie metóda, obľúbená tiež medzi známymi osobnosťami, je známa ako krabičková diéta. Jedná

Dve stratégie, ktoré vám pomôžu prekonať odpor k cvičeniu

Existujú viaceré dôvody, prečo by sme mali cvičiť. Len 15 minútové cvičenie denne nám

Viete ako vyzerá riadna fitness párty? /VIDEO

http://www.youtube.com/watch?v=uwpXY7E7E0o

Ako správne behať – Videoséria 6. dieľov

Videoséria o behu ktorú ti prináša Fitmagazín.sk Ako správne behať 1. časť http://www.youtube.com/watch?v=kdxNtquLEF0 Ako správne behať 2.

Chudnite zdravo a bez JOJO efektu!

Radi by sme Vám dali zdravý zázrak na chudnutie, ale neexistuje. Ale čo tak

Čo jesť a nejesť pri chudnutí?

Otázka, ktorá na začiatku roku brázdi v mnohých hlavách... Chcem schudnúť. Ale čo jesť pri

Proteinová FIT zmrzlina

Ľahký a rýchly video-návod na chutnú a zdravú zmrzlinu:-) http://www.youtube.com/watch?v=YwPt6vFpg-U

Chudnutie a večeranie? Oddnes žiadny problém!

Možno si práve teraz hovoríte, že nie je možné kvalitne večerať a zároveň schudnúť. Opak

Detoxikujte svoj organizmus pomocou olivového oleja

Podľa štatistík súvisí na Slovensku každé druhé úmrtie s chorobami srdca a ciev. Celkovo

Ako jazdiť na horskom bicykli?

Jazda na horskom bicykli má svoje zvláštnosti. vyplývajú z náročného terénu, do ktorého sa na horskom

Máte doma švihadlo na ktoré padá prach? Skočte si pre formu!

Dosiahnuť zlepšenie kondície sa dá aj obyčajným skákaním cez švihadlo. V podstate je to

Prvá pomoc v jedálničku!

Raňajky, obed a večera sú tri hlavné jedla dňa. Ako ich nastaviť, aké zásady dodržať

Viete čo jesť na raňajky?

Základom zdravia ale i pri chudnutí sú raňajky. Ale čo jesť na raňajky, aby

Viete čo je „anabolické okno?“ Ako ho najlepšie využiť?

Určite ste už každý počuli o tzv. "Anabolickom okne". Nie je snáď portál, týkajúci

Kakao ako liek na starobu? Áno!

Kakao je jednou z potravín, ktorá obsahuje najviac polyfenolov, ktoré obsahujú približne 43,6 mg

Zdravé špaldové pečivo

Máš rád pečivo a nevieš ako ho nahradiť? Škvŕka ti v bruchu, ale nejdeš do

101 spôsobov ako využiť kokosový olej

1. V kuchyni pri pečení namiesto masla. 2. Ako náhrada za rastlinné oleje, ktorá neprepaľuje

Alkohol a cvičenie? Ide to vôbec dokopy?

Blíži sa víkend a každý z nás sa určite teší na oddych, relax, prípadne

Chcete schudnúť? 25 rád pre Vás!

Chcete skutočne schudnúť, ale neviete ako začať? Dnes Vám dáme 25 tipov a trikov,

Chudnime so špargľou

Špargľa alebo po latinsky Asparagus officinalis bola dávno známa medzi Grékmi, starými Egypťanmi aj Rimanmi. Približne

Viete ako uchovať zeleninu čerstvú o pár dní dlhšie?

A máme tu prvý diel zo série videí. V tomto videu Vám poradíme, ako

Zázračný čierny minerál z Ruska- Šungit

V tomto článku by som Vám chcel predstaviť jeden z klenotov ruskej medicíny- šungit. Šungit

Krv pacienta pred a po užití goji

Pozrite sa na výťažok z prezentácie dr. Marcial-Vegy, ktorý ukazuje účinky goji na činnosť

Goji na chudnutie: recenzia

Myslím si, že každý v živote niekedy skúšal chudnúť. Chceme hlavne chudnúť kvôli vzhľadu,

Proteínove muffiny s arašidovým maslom

Zdravý snack vhodný na dlhé cesty alebo len tak, ako náhrada sladkostí plné cukru

Hula hooping: efektívne a zábavné cvičenie v jednom

Možno si niektoré z vás spomenú na obruč, s ktorou ste ako malé dievčatá

6 najlepších cvičení z Youtube

V dnešnej dobe ma málo ľudí čas nato, aby bežal do fitka. Často na

Ako začať cvičiť a vytrvať!

Úvodné video, ktoré je venované začiatočníkom. Zaprieť sa a začať je super vec, ale

Domáce proteinové tyčinky

Aj Vy sa pozastavujete nad domácim snackom, ktorý Vám neprinesie zbytočné kg na váhe navyše

Viete čo je pilates? Posilnite flexibilitu tela, silu a dýchanie!

Pilates, alebo tiež metóda Pilates, je cvičebný systém, ktorý zlepšuje funkciu svalovej kontroly, flexibilitu

TOP 10 najlepších bežeckých aplikácií

Pozrime sa spolu na 10 najznámejších aplikácií, ktoré sú určené pre bežcov. A nielen

TOP 8 tipov na cvičenie v lete

Leto so sebou prináša ideálnu príležitosť ísť von a zabaviť sa. Pre mnohých je

Citrón a jeho zdravotné využitie? Zabudnite na lieky!

Vypitie vlažnej vody s rozriedenou čerstvou citrónovou šťavou je jedným z najzdravších ranných rituálov. Obsahuje totiž

Nová hra o pokémonoch, ktorá Vás zdvihne zo zadku!

V Amerike a vlastne už po celom svete ľudia vychádzajú do ulíc! Znie to

TOP 5 Lieky na chudnutie bez predpisu – ktoré odporučiť?

Lieky na chudnutie bez predpisu sú často východiskom, ktorým sa množstvo ľudí vysporadúva s

Je zelená káva na chudnutie jeden veľký podvod?

Zelená káva na chudnutie sa stala hitom posledných rokov. Môžete sa stretnúť s príbehmi

Zdravé a lacné „superpotraviny“?

Aj vy sa prechádzate po bioobchode a máte pocit, že musíte platiť už len

Viete čo je TABATA?

Určite ste už o nej počuli, možno ste aj videli ľudí, ktorí ju vykonávali,

Zeleninové a ovocné šťavy alebo smoothie?

Pri chudnutí môžu byť zradné hlavne ovocné šťavy, ktoré obsahujú veľa energie.  Mnohí ich

Čo je Formoline L112?

Tento prípravok získal názov podľa aktívnej zložky, vlákniny polyglukozamín (L112), ktorá je jedinečná vysokou

Raw goji jablkové košíčky

Recept na ozaj zdravý a chutný zákusok plný vitamínov, bez múky, cukru a pečenia.

Goji – to najcennejšie, čo príroda ponúka

Plody rastliny Goji Berry sú to najcennejšie, čo príroda ponúka. V Ázii sú jej

Príroda uzdravuje: Fykotin vás zbaví nadváhy a zlepší zdravie

Nadváha je problém nielen estetický, ale predovšetkým zdravotný. Obezita je jednou z najčastejších civilizačných

Môže fungovať Fykotin na chudnutie?

Fykotin sa prezentuje ako prípravok, ktorý najmä podporuje stabilnú hladinu cukru v krvi (prečítaj

Kompletný zoznam CrossFit cvikov (+ VIDEOGALÉRIA CVIKOV)

V CrossFite sa cvičia predovšetkým funkčné a viac kĺbové cviky to znamená, že v CrossFite nenájdete

Čo je CrossFit?

CrossFit je silový a kondičný tréningový program, ktorý využíva neustále zmeny funkčných cvikov vykonávaných

Drastické redukčné diéty, po ktorých schudnete za pár dní

Každý sa snaží schudnúť z iného dôvodu. Niekomu ide len o zmiernenie nadváhy, iný

Ako správne behať? Ako prirodzene dýchať?

Behanie je jednoduché. To sa ľahko povie, ale začiatky sú celkom ťažké. Ale je pravda,

Tie najlepšie letné šaláty pre vás

Letná sezóna je tu a k nej neodmysliteľne patria šaláty rôzneho druhu. A kedže

Semienkové chia krekry bez múky

Pokiaľ si lámete hlavu s tým, ako zdravo a zároveň chutne pripraviť pohostenie pre

TOP 9 dôvodov, prečo jesť Chia semiačka

Pred pár rokmi neboli Chia semienka vôbec známa ako teraz. Ich popularita značne vzrástla

Chia dezert jogurt MAQUI

Maškrtenie? Malá desiata či dezert po obede? S týmto jednoduchým receptom máte istotu, že

Použitie Chia semienok

Použitie chia semienok je veľmi jednoduché a praktické. Na rozdiel od ľanových semienok nie

Pomáha čaj Matcha pri chudnutí?

Zelený čaj má už dlhé roky svoje miesto v rozpisoch výživových špecialistov. Ak sa

Ako často cvičiť?

Rôzne formy odpovedí na mnohokrát skloňovanú otázku k početnosti silových tréningov nám často zamotávajú hlavu.

HIIT – VYSOKO INTENZÍVNY INTERVALOVÝ TRÉNING

HIIT - High-Intensity Interval Training, vysoko intenzívny intervalový tréning je účinný nástroj na podporu

Grafici nahradili logá známych výrobkov počtom kalórií

Naj­novší počin gra­fic­kých dizaj­né­rov s náz­vom Kalo­rické značky mení noto­ricky známe logá na veľké

Cvik lepší než 1000 brušákov: Minúta denne a za mesiac máte ploché brucho

Keď ste sa už niekedy pokúšali získať pekné ploché brucho, tak viete, že je

Delená strava

Nie je to diéta, ale zmena jedálnička tak, aby ste chudli. Aj keď to

5 Tibeťanov a chudnutie – cvičenie, ktoré vás nabije energiou

Nenápadné cviky, ktoré dokážu "naštartovať" telo každému z nás. Cvičenie 5 Tibeťanov je obľúbené

15 minútový tréning na chudnutie brucha

15 minútový tréning na chudnutie brucha, pri ktorom sa zaručene dobre chudne. Poďte si

Chudnutie po pôrode? Poradíme vám ako nato!

Každá jedna žena tomu rozumie. Narodenie bábätka je neopísateľný zážitok, ktorý muži môžu len

Fykotin: nový a šetrný spôsob chudnutia

Telo získa schopnosť vyťažiť viac energie z menšieho objemu potravín a pritom je nútené

McDonald’s – po prečítaní si už tento hnus nedáte

Všade sa píše o negatívnom dopade konzumácie fast foodu McDonald's na naše zdravie a

TOP 11 potravín, ktoré je najlepšie jesť pred tréningom

Získajte zo svojho tréningu maximum. Cvičiť s prázdnym žalúdkom nie je najlepší nápad a priznajte

TOP 7 spôsobov, ako efektívne spaľovať tuky a zrýchliť váš metabolizmus

Tiež ste si určite všimli, že sú medzi nami veľmi šťastní ľudia, ktorí majú

Poznáte blahodárne a zdravotné účinky jednotlivých druhov fazúľ?

Všetci už vieme, že fazuľa patrí medzi významné zdroje vlákniny, bielkovín i vitamínov. Ale

Zázrak prírody? Špenát!

Máte už od detstva odpor ku špenátu? Skúste ho prekonať, pretože prichádzate o zdravú

Čo jesť pred cvičením?

Dá sa povedať, že pevnú stravu by ste mali jesť maximálne 3 – 4

Boj proti rakovine aj nadváhe? Pite zelený čaj!

Blahodarné účinky pitia zeleného čaju sú ľudstvu známe prakticky odnepamäti. Dlhé dynastie starovekých panovníkov

Poznáte potraviny, ktoré vám pomôžu schudnúť?

Na začiatok by sme si mohli povedať, že by sme nemali zabúdať alebo cielene

Káva a cvičenie – ide to vôbec dokopy?

Zaujíma vás, či je vhodné piť kávu, ak sa snažíte športovať a zlepšovať svoj

Viete správne behať? 7 rád, ktoré vám pomôžu s technikou behu.

Možno vás napadne, prečo by ste práve vy mali riešiť techniku beh, keď sa

Jednoduché cukry, fruktóza a niekoľko informácií, ktoré by ste mali vedieť

Jednoduché cukry Pokiaľ nešportujeme, tak by sme asi mali zvážiť, či skutočne jednoduché cukry potrebujeme

Zmena životného štýlu je výhra nad neúspešnými diétami!

Ľudí s nadváhou neustále pribúda a s nimi aj zdravotné problémy, ktoré asi nikto

Chcete začať cvičiť a neviete ako nato?

Všetci to vidíme každý deň. Sociálne siete preplnené tými úžasnými postavami, ktoré sme kedysi

10 dôvodov, prečo by ženy mali povedať „áno“ silovému tréningu?

Je doslova smutné, že aj v roku 2016 vidíme vo fitkách stále toľko žien,

Čučoriedky – domáca superpotravina

V dnešnej dobe sú v móde superpotraviny a hovorí sa aj o superovocí. Ide

Chia semienka: malý zázrak so skvelým potenciálom

Chia semienka u nás pred niekoľkými rokmi ešte poznal málokto. Teraz ale zažívajú boom.

Zázrak vo svete fitness? Hiit tréning!

Blíži sa leto a asi každý z nás hľadá ten najlepší spôsob, ako svoje

vitariansto-strava
Vitariánstvo alebo konzumácia surovej stravy

Vitariánstvo dnes patrí k jednému z mnohých alternatívnych smerov výživy. Jedná sa konzumáciu len tepelne

Vyvarujte sa chybám v kuchyni

Ten kto je zvyknutý na tradičnú Slovenskú kuchyňu od mamičky, ten to bude mať so

Zdravé potraviny a ich využitie

Všetci určite poznáte olivový olej. Buď ho bežne používate vo vašej kuchyni alebo ste

Prečo je voda tak dôležitá?

Už pri 1% dehydratácie spôsobuje zníženie výkonnosti, pozornosti a máme celkový pocit nespokojnosti. Poďme

Jedzte podľa seba, ale zdravo!

Nemusíte si odriekať vaše obľúbené jedlá, pokojne si ich doprajte. Ale rozmýšľali ste niekedy

Nestačí len cvičiť, ale tiež správne jesť

Vydali ste sa na cestu za lepšiu postavou, čo znamená že je nevyhnutne nutné upraviť aj

Slané muffiny v diéte? Schudnime s chuťou!

Každý miluje sladké muffiny, ale čo tak zmena? Slané muffiny? Že nereálne a nechutné?

Cuketa? Ja hovorím áno!

Dá sa pripraviť na milión spôsobov a je skutočne veľmi zdravá? Dámy a páni

Top brucho do leta? Nieje problém!

Aj vy máte ten pocit, že sa blíži leto a vy už zas nemáte šancu

Zobanie = priberanie

Konečne sme prišli z práce alebo školy, sadneme si k televízii a odpočívame, snažíme

5 jednoduchých spôsobov ako získať postavu snov

Rady a tipy na chudnutie nájdeme snáď všade - internet, časopisy, televízie alebo priatelia.