Najlepšie fitness produkty pre váš zdravý životný štýl

Články a tipy

TOP 5 Lieky na chudnutie bez predpisu – ktoré odporučiť?

Lieky na chudnutie bez predpisu sú často východiskom, ktorým sa množstvo ľudí vysporadúva s nadváhou a obezitou. Dostať ich môžete v lekárňach alebo na internete a nepotrebujete k nim recept od lekára. Sú však naozaj tak zázračné, ako sľubujú v príbalových letákoch? A aké sú ich výhody a nevýhody? Poďme sa pozrieť na top 5 zástupcu liekov na chudnutie bez predpisu a zistime, v čom spočíva tajomstvo ich účinkov na vašu hmotnosť.

chudnime

Ako mi môžu pomôcť tablety na chudnutie?

Najväčšou výhodou práškov na chudnutie je ich zloženie, ktoré zahŕňa všetky potrebné látky na znižovanie telesnej hmotnosti a podporujúce spaľovanie tukov. Najlepšie účinky majú prášky zvyčajne v kombinácii so zdravým jedálničkom a pohybom. Ale je možné ich používať aj samostatne s tým, že účinky sú stále veľmi pozitívne.

Ako tieto prípravky vyberať?

Pri výbere toho správneho prípravku na chudnutie sa zamerajte na zloženie, ktoré by malo byť výhradne z prírodných látok. Dôležité sú aj lekárske certifikácie a atestácie v EÚ, ktoré ukazujú či sú prípravky zdravotne nezávadné a majú dostatočné množstvo účinných látok. Dôležitý je okrem správneho zloženia aj pomer účinných látok, ktorý musí byť v dokonalej rovnováhe tak, aby ho vaše telo bez problémov spracovalo a výsledok bol čo najlepší.

Ako to funguje?

Stále nechápete ako môžete vďaka práškom schudnúť? Celá mágia je založená na zvýšenom spaľovaní kalórií, ktoré stoja za tvorbou nepekných tukových vankúšov na tele. Muži trpia najmä ukladaním tuku na bruchu, ženy zvyčajne na stehnách a zadočku. Vďaka spaľovaniu kalórií začne váš metabolizmus priamo odbúravať tuky a tým sa vaša váha znižuje. Perfektné je na tom to, že chudnete naozaj len tuky, a nie svaly, ako pri bežných diétach.

5. 5-DŇOVÁ PROTEÍNOVÁ DIÉTA EXPRESS DIET

Piate miesto si samozrejme podľa názvu zaslúži 5-dňová proteínová diéta Express Diet.

express-diet-chudnutie

AKO FUNGUJE 5-DŇOVÁ PROTEÍNOVÁ DIÉTA EXPRESS DIET

Je množstvo neúčinných diét, ktoré sú založené na konzumovaní iba jednostrannej stravy. Takéto procedúry však neprinášajú všetky potrebné živiny a rýchlo zhodené kilá sa skoro vrátia. Express Diet ponúka všetky látky, ktoré vaše telo potrebuje v podobe chutných a rýchlych jedál a ďalšia energia sa získava spaľovaním prebytočných tukov v procese ketózy. Navyše postupným prechodom na normálnu zdravú stravu sa nemusíte obávať ich návratu.

V čom je 5-dňová proteínová diéta Express Diet iná?

Stravovací koncept tejto diéty je navrhnutý tak, aby aj ste bez dohľadu odborníkov na zdravú výživu ste mali k dispozícií profesionálne navrhnutý chudnúci proces.

4 proteínové jedlá, ktoré počas dňa konzumujete, obsahujú všetky základné živiny, vitamíny, minerály a stopové prvky ako u bežnej stravy. Nemusíte sa báť hladovania a len príjemne sledovať ako idete s váhou dole.

Obsah kufríka 5-dňovej proteínovej diéty Express Diet

Kufrík 5-dňovej diéty obsahuje 20 jedál – 4 chutné jedlá na každý deň. Všetky jedlá majú nízky obsah tukov a sacharidov. Obsahujú vysoký podiel rastlinných a mliečnych bielkovín a vlákniny.

Vaše stravovanie bude pozostávať z:

 • Raňajky – sladké ovsené kaše s kúskami ovocia vás príjemne naštartujú do nového dňa.
  • Varianty: jablkovo-škoricová, vanilkovo-malinová
 • Obed a večera – husté a sýte polievky ochutené bez glutamanu sodného a bez lepku.
  • Varianty: špargľový krém, syrový krém, šampiónova polievka, paradajková polievka
 • Sladké – keď vás chytí počas dňa chuť na sladkosť, kedykoľvek si dajte chutný koktail.
  • Varianty: jahodový smoothie, čokoládový koktail s malinami

Viac informácií o zázraku na chudnutie

4. MALINY SLIM KOMPLEX

chudnutie-maliny

Maliny Slim komplex prichádza na pomoc tým, ktorí sa snažia zbaviť nadbytočných kilogramov. Hlavnou zložkou produktu Maliny Slim komplex je Malinový ketón, prírodná látka zodpovedná za arómu malín. V početných štúdiách a experimentoch bolo preukázané, že Malinový ketón pomáha brániť rastu tukových tkanív a podieľa sa na zvyšovaní rýchlosti metabolizmu v organizme. Zvyšovaním vylučovania adiponektínu v tele podieľajúceho sa na regulácii hladiny glukózy a znižovaní mastných kyselín, napomáha Malinový ketón telu zbavovať sa nadbytočných kilogramov a pomáha znižovať množstvo tuku hlavne v brušnom (adipóznom) tukovom tkanive. Malinový ketón je tiež známy ako účinná metabolická látka, ktorá napomáha činnosti metabolizmu pri potláčaní hladu. Vzhľadom k svojej metabolickej povahe a schopnosti brániť rastu tukového tkaniva sú tí, ktorí užívajú výživový doplnok Maliny SLIM komplex, schopní spaľovať tuky bez toho, aby nejako výraznejšie zmenili stravu. Malé zmeny sú takmer okamžite viditeľné. Maliny Slim komplex napomáha potlačiť hlad, zlepšiť metabolický či imunitný systém.

K tomu, aby bolo vidieť optimálne výsledky počas užívania výživového doplnku Maliny Slim komplex odporúča väčšina odborníkov a profesionálov robiť ľahké a pravidelné fyzické cvičenie alebo prechádzky. Kompletná zmena jedálnička nie je nutná, ale aj malé zmeny v jedálničku môžu znamenať obrovský rozdiel pre tých, ktorí berú výživový doplnok pravidelne. Kvalifikovaní odborníci potvrdili, že Maliny Slim komplex je jedným z najrýchlejších spôsobov ako schudnúť a mnohí spokojní zákazníci si všimli viditeľné rozdiely už v priebehu prvých dvoch týždňov pravidelného užívania.

Priaznivé účinky 100% prírodného produktu Maliny Slim komplex:

 • Obsahuje komplex osvedčených „spaľovačov“ tukov
 • Napomáha k regulácii telesnej hmotnosti
 • Podporuje zlepšenie metabolizmu tukov
 • Stimuluje zníženie zadržiavania tekutín v tele
 • Prispieva k potláčaniu chuti do jedla
 • Pomáha podporovať zdravé trávenie
 • Stimuluje pravidelné vyprázdňovanie
 • 1 kapsula obsahuje ekvivalentnú spotrebu 1000 červených malín

Viac informácií o zázraku na chudnutie

3. FORMOLINE L112

formoline-chudnutie

Tento prípravok získal názov podľa aktívnej zložky, vlákniny polyglukozamín (L112), ktorá je jedinečná vysokou schopnosťou viazania tukov.

Tie sa tak neukladajú vo vašom organizme, ale spolu s touto prírodnou látkou putujú von z tela. Navyše vďaka vlastnosti napučania vlákniny získavate pocit mierneho nasýtenia.

Ako funguje Formoline L112

Množstvo tukov, ktoré prijímame v podobe jedál ako sú tučné mäso, klobásy, maslo, chipsy či zmrzlina, sa vysoko podieľa naberaní telesnej hmotnosti. Vláknina obsiahnutá vo Formoline L112 viaže tieto tuky na seba a zabraňuje ich vstrebávaniu v črevách. Takto naviazaný tuk sa prirodzene vylúči z organizmu, zatiaľ čo ostatné súčasti potravy – cukry, sacharidy, bielkoviny alebo alkohol – prípravok nijako neovplyvňuje.

Tip na jednoduchšie chudnutie s Formoline L112

Chudnutie, ako každý proces, si vyžaduje čas, zvýšenie fyzickej aktivity a úsilie zmeniť svoje stravovacie návyky. Diéta so zníženým obsahom tukov (z pôvodných 120 g a viac na iba 40 g tuku denne) sa osvedčila ako účinný spôsob, no pre mnohých aj nereálny. Preto s pomocou prípravku Formoline L112 stačí znížiť príjem tukov na 60-80 g a stále zaznamenávate úspech, ale bez zbytočných stresov. Nezabúdajte tiež na príjem vitamínov (najmä C, B) a minerálnych látok (železo, vápnik, jód a fluór).

Viac informácií o zázraku na chudnutie

2. CHILLIBURNER

chilliburner-45-chudnutie

Čo je Chilliburner?

Výživový doplnok obsahujúci prírodnú aktívnu zložku v podobe kapsaicinoidov, ktoré napomáhajú k spaľovaniu kalórií a zdravému chudnutiu bez diét.

Ako funguje Chilliburner?

Jedným zo základných faktorov spaľovania kalórií je výdaj energie pomocou termogenických potravín. Ide o vyvolanie telesnej teploty, ktorá vzniká ako dôsledok konzumácie takejto stravy a podieľa sa tak na vytvorení zápornej energetickej bilancie. Sériou univerzitných štúdií v Japonsku a Kanade sa zistilo, že práve chilli papričky majú takýto efekt a vďaka kapsacinoidom podporujú chudnutie.

V čom je Chilliburner jedinečný?

Mnohé vedecké štúdie potvrdili potenciál kapsacinoidov pri redukovaní hmotnosti v podobe účinného spaľovania nahromadených tukov. Jediným nedostatkom bol fakt, že odporúčanú dennú dávku 3g čili papričiek nebolo možné skonzumovať pre ich výraznú pálivosť, ktorá mohla viesť k poškodeniu úst a tráviaceho traktu.

Preto bola vyvinutá a patentovaná technológia mikrokapsúl, ktoré maximalizujú efekt účinnej zložky bez dráždenia tráviaceho traktu.

Viac informácií o zázraku na chudnutie

1. FYKOTÍN

Fykotín je úžasný 100% prírodný preparát so silnými synergickými účinkami z hľadiska regulácie glykemického indexu. Pod pojmom silné synergické účinky Fykotínu rozumieme, že tieto účinky prírodných zložiek preparátu sa navzájom posilujú a tým pomáhajú rýchlejšie chudnúť.

Fykotin-chudnutie

Fykotín : Nová mimoriadna vylepšená receptúra

Ako schudnúť? S pomocou Fykotínu, riešenie, ktoré Vám pomôže zbaviť sa prebytočných kilogramov ľahko, rýchlo a prirodzene, a to bez obmedzovania sa v jedle! Zistite svoju ideálnu váhu podľa metódy výpočtu BMI a potom si vyberte kúru, s ktorou sa Vám podarí najlepšie dosiahnuť žiadaného úbytku na váhe.

Výrobok je 100 % prírodný, ste muž alebo žena a chcete schudnúť rýchlo a bez námahy? Fykotín je ideálnym preparátom , ktorý Vám umožní zbaviť sa všetkých nadbytočných kilogramov.

Fykotín predstavuje skutočnú revolúciu v oblasti trvalého a definitívneho chudnutia. Táto vylepšená kúra bola vyvinutá z čisto prírodných zložiek po dlhom a podrobnom výskume.

Jej zloženie je výsledkom presného dávkovania zložiek, z ktorých sa každá už v boji proti nadváhe osvedčila. Cieľom tejto novej receptúry je vďaka optimálnemu dávkovaniu dosiahnuť synergický účinok medzi obsiahnutými prírodnými zložkami.

Tento mimoriadny 100% prírodný objav odbúrava účinne a rýchlo nadbytočný tuk. Využite silné synergické účinky na reguláciu glykemického indexu vďaka vylepšenej receptúre Fykotínu!

Fykotín Vám umožní vyriešiť Vaše problémy s nadváhou!

Prirodzené a ľahké chudnutie!

Viac informácií o zázraku na chudnutie

Záver

Lieky a prípravky na chudnutie môžu pomôcť vášmu úsiliu zbaviť sa nadbytočnej hmotnosti, avšak nezabúdajte, že na dosiahnutie účinkov je potrebný primeraný pohyb a úprava jedálnička. Pred ich kúpou sa rozmyslite, či mienite investovať nemalé peniaze na ich kúpu a radšej si prečítajte recenzie užívateľov, ktorí už majú s danými prípravkami skúsenosti.

Zdroje: TopNaWebe.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Súvisiace články

Krabičková diéta má skvelé výsledky

Veľmi populárna stravovacie metóda, obľúbená tiež medzi známymi osobnosťami, je známa ako krabičková diéta. Jedná

Dve stratégie, ktoré vám pomôžu prekonať odpor k cvičeniu

Existujú viaceré dôvody, prečo by sme mali cvičiť. Len 15 minútové cvičenie denne nám

Viete ako vyzerá riadna fitness párty? /VIDEO

http://www.youtube.com/watch?v=uwpXY7E7E0o

Ako správne behať – Videoséria 6. dieľov

Videoséria o behu ktorú ti prináša Fitmagazín.sk Ako správne behať 1. časť http://www.youtube.com/watch?v=kdxNtquLEF0 Ako správne behať 2.

Chudnite zdravo a bez JOJO efektu!

Radi by sme Vám dali zdravý zázrak na chudnutie, ale neexistuje. Ale čo tak

Čo jesť a nejesť pri chudnutí?

Otázka, ktorá na začiatku roku brázdi v mnohých hlavách... Chcem schudnúť. Ale čo jesť pri

Proteinová FIT zmrzlina

Ľahký a rýchly video-návod na chutnú a zdravú zmrzlinu:-) http://www.youtube.com/watch?v=YwPt6vFpg-U

Chudnutie a večeranie? Oddnes žiadny problém!

Možno si práve teraz hovoríte, že nie je možné kvalitne večerať a zároveň schudnúť. Opak

Detoxikujte svoj organizmus pomocou olivového oleja

Podľa štatistík súvisí na Slovensku každé druhé úmrtie s chorobami srdca a ciev. Celkovo

Ako jazdiť na horskom bicykli?

Jazda na horskom bicykli má svoje zvláštnosti. vyplývajú z náročného terénu, do ktorého sa na horskom

Máte doma švihadlo na ktoré padá prach? Skočte si pre formu!

Dosiahnuť zlepšenie kondície sa dá aj obyčajným skákaním cez švihadlo. V podstate je to

Prvá pomoc v jedálničku!

Raňajky, obed a večera sú tri hlavné jedla dňa. Ako ich nastaviť, aké zásady dodržať

Viete čo jesť na raňajky?

Základom zdravia ale i pri chudnutí sú raňajky. Ale čo jesť na raňajky, aby

Viete čo je „anabolické okno?“ Ako ho najlepšie využiť?

Určite ste už každý počuli o tzv. "Anabolickom okne". Nie je snáď portál, týkajúci

Alkohol a cvičenie? Ide to vôbec dokopy?

Blíži sa víkend a každý z nás sa určite teší na oddych, relax, prípadne

Chcete schudnúť? 25 rád pre Vás!

Chcete skutočne schudnúť, ale neviete ako začať? Dnes Vám dáme 25 tipov a trikov,

Chudnime so špargľou

Špargľa alebo po latinsky Asparagus officinalis bola dávno známa medzi Grékmi, starými Egypťanmi aj Rimanmi. Približne

Goji na chudnutie: recenzia

Myslím si, že každý v živote niekedy skúšal chudnúť. Chceme hlavne chudnúť kvôli vzhľadu,

Hula hooping: efektívne a zábavné cvičenie v jednom

Možno si niektoré z vás spomenú na obruč, s ktorou ste ako malé dievčatá

6 najlepších cvičení z Youtube

V dnešnej dobe ma málo ľudí čas nato, aby bežal do fitka. Často na

Ako začať cvičiť a vytrvať!

Úvodné video, ktoré je venované začiatočníkom. Zaprieť sa a začať je super vec, ale

Domáce proteinové tyčinky

Aj Vy sa pozastavujete nad domácim snackom, ktorý Vám neprinesie zbytočné kg na váhe navyše

Viete čo je pilates? Posilnite flexibilitu tela, silu a dýchanie!

Pilates, alebo tiež metóda Pilates, je cvičebný systém, ktorý zlepšuje funkciu svalovej kontroly, flexibilitu

TOP 10 najlepších bežeckých aplikácií

Pozrime sa spolu na 10 najznámejších aplikácií, ktoré sú určené pre bežcov. A nielen

TOP 8 tipov na cvičenie v lete

Leto so sebou prináša ideálnu príležitosť ísť von a zabaviť sa. Pre mnohých je

Citrón a jeho zdravotné využitie? Zabudnite na lieky!

Vypitie vlažnej vody s rozriedenou čerstvou citrónovou šťavou je jedným z najzdravších ranných rituálov. Obsahuje totiž

Nová hra o pokémonoch, ktorá Vás zdvihne zo zadku!

V Amerike a vlastne už po celom svete ľudia vychádzajú do ulíc! Znie to

Je zelená káva na chudnutie jeden veľký podvod?

Zelená káva na chudnutie sa stala hitom posledných rokov. Môžete sa stretnúť s príbehmi

Nové trendy v chudnutí – Dukanova diéta, krabičková diéta, cvičenie a zlatá stredná cesta

Snáď každý z nás mal niekedy za svoj život pocit, že by mu prospelo

Zdravé a lacné „superpotraviny“?

Aj vy sa prechádzate po bioobchode a máte pocit, že musíte platiť už len

Viete čo je TABATA?

Určite ste už o nej počuli, možno ste aj videli ľudí, ktorí ju vykonávali,

Zeleninové a ovocné šťavy alebo smoothie?

Pri chudnutí môžu byť zradné hlavne ovocné šťavy, ktoré obsahujú veľa energie.  Mnohí ich

Čo je Formoline L112?

Tento prípravok získal názov podľa aktívnej zložky, vlákniny polyglukozamín (L112), ktorá je jedinečná vysokou

Goji – to najcennejšie, čo príroda ponúka

Plody rastliny Goji Berry sú to najcennejšie, čo príroda ponúka. V Ázii sú jej

Príroda uzdravuje: Fykotin vás zbaví nadváhy a zlepší zdravie

Nadváha je problém nielen estetický, ale predovšetkým zdravotný. Obezita je jednou z najčastejších civilizačných

Môže fungovať Fykotin na chudnutie?

Fykotin sa prezentuje ako prípravok, ktorý najmä podporuje stabilnú hladinu cukru v krvi (prečítaj

Kompletný zoznam CrossFit cvikov (+ VIDEOGALÉRIA CVIKOV)

V CrossFite sa cvičia predovšetkým funkčné a viac kĺbové cviky to znamená, že v CrossFite nenájdete

Čo je CrossFit?

CrossFit je silový a kondičný tréningový program, ktorý využíva neustále zmeny funkčných cvikov vykonávaných

Drastické redukčné diéty, po ktorých schudnete za pár dní

Každý sa snaží schudnúť z iného dôvodu. Niekomu ide len o zmiernenie nadváhy, iný

Ako správne behať? Ako prirodzene dýchať?

Behanie je jednoduché. To sa ľahko povie, ale začiatky sú celkom ťažké. Ale je pravda,

Tie najlepšie letné šaláty pre vás

Letná sezóna je tu a k nej neodmysliteľne patria šaláty rôzneho druhu. A kedže

TOP 9 dôvodov, prečo jesť Chia semiačka

Pred pár rokmi neboli Chia semienka vôbec známa ako teraz. Ich popularita značne vzrástla

Použitie Chia semienok

Použitie chia semienok je veľmi jednoduché a praktické. Na rozdiel od ľanových semienok nie

Pomáha čaj Matcha pri chudnutí?

Zelený čaj má už dlhé roky svoje miesto v rozpisoch výživových špecialistov. Ak sa

Ako často cvičiť?

Rôzne formy odpovedí na mnohokrát skloňovanú otázku k početnosti silových tréningov nám často zamotávajú hlavu.

HIIT – VYSOKO INTENZÍVNY INTERVALOVÝ TRÉNING

HIIT - High-Intensity Interval Training, vysoko intenzívny intervalový tréning je účinný nástroj na podporu

Grafici nahradili logá známych výrobkov počtom kalórií

Naj­novší počin gra­fic­kých dizaj­né­rov s náz­vom Kalo­rické značky mení noto­ricky známe logá na veľké

Cvik lepší než 1000 brušákov: Minúta denne a za mesiac máte ploché brucho

Keď ste sa už niekedy pokúšali získať pekné ploché brucho, tak viete, že je

Delená strava

Nie je to diéta, ale zmena jedálnička tak, aby ste chudli. Aj keď to

5 Tibeťanov a chudnutie – cvičenie, ktoré vás nabije energiou

Nenápadné cviky, ktoré dokážu "naštartovať" telo každému z nás. Cvičenie 5 Tibeťanov je obľúbené

15 minútový tréning na chudnutie brucha

15 minútový tréning na chudnutie brucha, pri ktorom sa zaručene dobre chudne. Poďte si

Chudnutie po pôrode? Poradíme vám ako nato!

Každá jedna žena tomu rozumie. Narodenie bábätka je neopísateľný zážitok, ktorý muži môžu len

Fykotin: nový a šetrný spôsob chudnutia

Telo získa schopnosť vyťažiť viac energie z menšieho objemu potravín a pritom je nútené

TOP 7 spôsobov, ako efektívne spaľovať tuky a zrýchliť váš metabolizmus

Tiež ste si určite všimli, že sú medzi nami veľmi šťastní ľudia, ktorí majú

Poznáte blahodárne a zdravotné účinky jednotlivých druhov fazúľ?

Všetci už vieme, že fazuľa patrí medzi významné zdroje vlákniny, bielkovín i vitamínov. Ale

Zázrak prírody? Špenát!

Máte už od detstva odpor ku špenátu? Skúste ho prekonať, pretože prichádzate o zdravú

Boj proti rakovine aj nadváhe? Pite zelený čaj!

Blahodarné účinky pitia zeleného čaju sú ľudstvu známe prakticky odnepamäti. Dlhé dynastie starovekých panovníkov

Poznáte potraviny, ktoré vám pomôžu schudnúť?

Na začiatok by sme si mohli povedať, že by sme nemali zabúdať alebo cielene

Káva a cvičenie – ide to vôbec dokopy?

Zaujíma vás, či je vhodné piť kávu, ak sa snažíte športovať a zlepšovať svoj

Viete správne behať? 7 rád, ktoré vám pomôžu s technikou behu.

Možno vás napadne, prečo by ste práve vy mali riešiť techniku beh, keď sa

Jednoduché cukry, fruktóza a niekoľko informácií, ktoré by ste mali vedieť

Jednoduché cukry Pokiaľ nešportujeme, tak by sme asi mali zvážiť, či skutočne jednoduché cukry potrebujeme

Zmena životného štýlu je výhra nad neúspešnými diétami!

Ľudí s nadváhou neustále pribúda a s nimi aj zdravotné problémy, ktoré asi nikto

Chcete začať cvičiť a neviete ako nato?

Všetci to vidíme každý deň. Sociálne siete preplnené tými úžasnými postavami, ktoré sme kedysi

10 dôvodov, prečo by ženy mali povedať „áno“ silovému tréningu?

Je doslova smutné, že aj v roku 2016 vidíme vo fitkách stále toľko žien,

Chia semienka: malý zázrak so skvelým potenciálom

Chia semienka u nás pred niekoľkými rokmi ešte poznal málokto. Teraz ale zažívajú boom.

Zázrak vo svete fitness? Hiit tréning!

Blíži sa leto a asi každý z nás hľadá ten najlepší spôsob, ako svoje

Prečo je voda tak dôležitá?

Už pri 1% dehydratácie spôsobuje zníženie výkonnosti, pozornosti a máme celkový pocit nespokojnosti. Poďme

Slané muffiny v diéte? Schudnime s chuťou!

Každý miluje sladké muffiny, ale čo tak zmena? Slané muffiny? Že nereálne a nechutné?

Top brucho do leta? Nieje problém!

Aj vy máte ten pocit, že sa blíži leto a vy už zas nemáte šancu

Zobanie = priberanie

Konečne sme prišli z práce alebo školy, sadneme si k televízii a odpočívame, snažíme

5 jednoduchých spôsobov ako získať postavu snov

Rady a tipy na chudnutie nájdeme snáď všade - internet, časopisy, televízie alebo priatelia.