Najlepšie fitness produkty pre váš zdravý životný štýl

Články a tipy

Za rakovinou, cukrovkou či Alzheimerom je vždy zápal. Odhaľte ho a zneškodnite!

Zápal. Bolesť, tlak, opuch a začervenané koleno, ktoré ste si zranili pri hre basketbale pred 20 rokmi na strednej škole. Alergia, bolesti hlavy, ktoré dostanete, keď zjete mliečne výrobky.

Týmto spôsobom sa vám telo snaží naznačiť, že niečo nie je v poriadku.

Všetko je len reakcia imunitného systému, ktorý sa snaží bojovať proti cudzím votrelcom.

Zápal je proces, pri ktorom vaše biele krvinky chránia vaše telo od iných organizmov, ako sú vírusy a baktérie. Je to pokus chrániť sa a odstrániť týchto votrelcov.

Zápal je zdravý proces pre vaše telo, ktorý prichádza za normálnych okolností na pomoc, ak je vaše telo zranené. Avšak, ak máte stály a opakujúci zápal, môžete trpieť chronickým zápalom, ktorý by mohol byť príznakom niečoho ešte závažnejšieho.

Čo je chronický zápal?

Zápal sa stáva chronickým, keď prestane byť akútnym (napríklad zo športového zranenia alebo rany). Ak už vaše telo nemá schopnosť „vypnúť“ zápalovú reakciu a namiesto toho začne poškodzovať zdravé tkanivo v tele, v podstate na vaše telo útočí.

Chronický zápal by mohol poškodiť zdravé tkanivo v črevách, čo spôsobuje tráviace problémy, poškodenie srdcových tepien alebo vašich kĺbov.

Niekedy váš imunitný systém nedokáže zvládnuť útoky cudzích votrelcov. Prípadne je príčinou prepracovanie organizmu z neustáleho boja s prechladnutím, alebo dokonca s rakovinovými bunkami, ktoré sú zvyčajne zničené imunitným systémom.

Keď sa to stane, imunitný systém sa obracia sám proti sebe, čo spôsobuje vážne následky, ako sú Gravesova-Basedowova choroba, lupus, alebo iné autoimunitné ochorenia spôsobujúce chronický zápal.

Zápal a choroba

Autoimunitné ochorenie nie je jediné ochorenie, ktoré môže byť spôsobené chronickým zápalom. Ochorenie srdca, diabetes a Alzheimerova choroba sú ďalšie, ktoré sú dôsledkom chronického zápalu. Stály a opakujúci sa zápal je na človeku viac zjavný.

Ochorenie srdca nie je spôsobené len z nahromadeného povlaku v tepnách, ale aj z kombinácie nahromadeného povlaku a zápalu. Vaše telo vníma povlak ako cudzí materiál, a to z dôvodu, že imunitný systém sa snaží zabrániť vniknutiu povlaku do krvi.

V najhoršom prípade môže povlak prasknúť, čím príde do kontaktu s krvou, a tak vznikajú krvné zrazeniny. Na druhej strane, vaše telo spúšťa zápalovú reakciu a tepny začínajú napučiavať, čím sa obmedzí prietok krvi do srdca.

Zápal môže zohrávať úlohu pri začiatku ďalších ochorení, ako sú diabetes a Alzheimerova choroba.

Zápal a cukrovka

Pri diabete je zápal vnútorný. Nedávny výskum naznačuje, že zápal v tele sa môže podieľať na vývoji diabetu 2. typu. Jedinci s diabetom 2. typu nevytvárajú dostatok inzulínu alebo ich telo nedokáže využiť inzulín zodpovedajúcim spôsobom.

Inzulín môže mať negatívny vplyv na tkanivo v tele. Jedným z nich je obezita a nahromadenie tuku v oblasti brucha a iných dôležitých vnútorných orgánov.

Výskumní pracovníci zistili, že ľudia s diabetom 2. typu majú vyššiu hladinu cytokínov, čo sú molekuly zápal posilňujúcich bielkovín. Sú tvorené a uvoľňované bunkami, ktoré majú špecifický účinok na interakciu medzi nimi. Podieľajú sa na komunikácii medzi bunkami navzájom.

Tukové bunky sa správajú ako továreň na cytokíny. Čím viac tukových buniek, tým viac cytokínov.

Cytokín aktivuje bunky k odpovedi a reakcii na infekciu. Zvýšená hladina cytokínov spôsobuje chronický zápal vo vnútri tela. Keď sa u človeka začne vyvíjať diabetes 2. typu, jeho telo sa stáva menej citlivé na inzulín, čo vedie k inzulínovej rezistencii, ktorá spôsobuje zápal.

Ide o začarovaný kruh, ktorý pokračuje.

Zápal a Alzheimerova choroba

Zápal môže byť tiež príčinou Alzheimerovej choroby. Vedci zistili, že pri pohľade na históriu pacienta je možné nájsť spojenie medzi Alzheimerovou chorobou a zápalom, ako u ľudí, ktorí trpeli vážnym poranením hlavy.

Vedci tiež zistili, že ľudia, ktorí si vzali protizápalové lieky, ako je napríklad ibuprofén, majú nižšiu šancu dostať Alzheimerovu chorobu.

Hlavnou zložkou Alzheimerovej choroby je prítomnosť povlakov. Tieto povlaky sú považované za cudzích útočníkov a telo sa ich snaží zničiť, čo spôsobuje chronický zápal.

Zápal a rakovina

Ako už vieme, chronický zápal dokáže spôsobiť katastrofu vo vašom tele. Môže vytvoriť najvhodnejšie prostredie pre nekontrolovateľné bunky.

V prípade, že sa táto nekontrolovateľná bunka pohybuje v tele, môže časom poškodiť zdravý reťazec DNA a spôsobiť jeho mutáciu. Ako táto malá mutácia rastie vo vašom tele, pokúša sa získať dostatok kyslíka a živín, ktoré získava zo svojho okolia.

Mutáciou buniek dochádza k vzniku rakovinového nádoru.

Niektoré druhy rakoviny, ako sú rakovina hrubého čreva a rakovina prsníka, môžu byť spôsobené chronickým zápalom. Rakovina hrubého čreva môže vzniknúť u ľudí, ktorí majú zápalové ochorenie čriev, ktoré predstavuje zápal celej alebo časti tráviaceho traktu.

Typ rakoviny prsníka s názvom Zápalový karcinóm prsníka (IBC) môže byť tiež spôsobený chronickým zápalom.

Tento typ rakoviny vzniká v dôsledku blokácie lymfatických ciev v koži rakovinovými bunkami. Lymfatické cievy sú tenké, ventilovanej štruktúry, prenášajúce lymfu. Je to tekutina, ktorá obsahuje biele krvinky a preteká lymfatickým systémom.

Ak sú tieto lymfatické cievy blokované, rakovina nemá kam ísť a môže naďalej rásť.

Niekedy existujú nekontrolovateľné rizikové faktory, ako sú srdcové ochorenia, ktoré prebiehajú vo vašej rodine. V prípade, že ste v ohrození nejakých chorôb, neznamená to, že neexistuje žiadna nádej.

Existujú spôsoby na prevenciu a kontrolu zápalu a chorôb, a to viac pohybu a konzumácia čistej stravy.

Hýbte sa!

Ďalším spôsobom, ako predísť alebo bojovať so zápalom, je „vstať a hýbať sa“. Nezáleží na tom, čo robíte a ako to robíte. Dôležité je mať pohyb každý deň.

U ľudí, ktorí pravidelne cvičia, je menšia pravdepodobnosť, že budú obézni. Znižujú si tým šancu trpieť zápalovým ochorením.

Hoci si vedci zatiaľ nie sú istí, ako presne cvičenie pôsobí proti zápalu, zistili, že 30 minút denne, ktoré venujete miernemu cvičeniu, ako sú chôdza, plávanie, či záhradné práce, vám môže pomôcť k zníženiu rizika zápalu.

Pamätajte: malé záväzky vytvoria zdravé návyky, ktoré vedú k veľkým zmenám. Potrebné je len začať.

Protizápalová diéta

Jedným z najlepších spôsobov, ako kontrolovať a predísť zápalu, je prijímanie zdravých stravovacích návykov.

Potraviny, ktoré majú vysoký obsah cukru a tuku, spôsobujú zápal. Z tohto dôvodu znížte alebo vylúčte sódu, rafinované sacharidy a spracované potraviny. V podstate čokoľvek, čo môže prispieť k priberaniu na váhe, môže prispieť aj k vzniku zápalu.

Pravidlo: JEDZTE SKUTOČNÉ JEDLO!

Zamerajte sa na diétu rastlinného pôvodu, ktorá je plná prírody, najsilnejšej medicíny, priamo zo zeme.

Potraviny na boj alebo prevenciu zápalu:

 • tučné ryby, ako sú losos, tuniak a sardinky
 • listová zelenina, ako je kel, špenát a mangold
 • orechy a bobule, ako sú mandle, vlašské orechy, jahody a čučoriedky
 • huby
 • cesnak
 • paradajky

Je toho oveľa viac, než len to! Existujú aj rôzne bylinky a korenia, ktoré pomáhajú v boji proti zápalu, a to kurkumazázvor. Omega 3 (rybí olej) sa používa v boji proti zápalu.

Bolo dokázané, že odstrihnutie sa od pšenice a mliečnych výrobkov pomáha k zlepšeniu, alebo v boji proti zápalu. Pšenica a mliečne výrobky sú dva hlavné spúšťacie potraviny pre zápal, spolu s cukrom a alkoholom.

Veľa ľudí má potravinové alergie na jednu alebo obe tieto spúšťacie potraviny, čo spôsobuje zápal a opuch. Niekedy stačí len dúšok mlieka, že by sa všetko spustilo na plné obrátky.

Pozrite sa na tento recept smoothie z kurkumy. Zamilujete si ho!

Náš obľúbený protizápalový superhrdnina

Počuli ste nás o tom hovoriť predtým, ale my toho jednoducho nemáme dosť!

Kurkuma je liečivý zázrak a skvelý spôsob, ako bojovať proti zápalu. Obsahuje aktívnu látku nazývanú kurkumín a je hlavnou príchuťou v karí korení. Toto korenie je úžasný antioxidant a na rozdiel od kurkumy je protizápalové.

Často sa používa na zmiernenie zápalu pri artritíde, svalových výronoch a pri iných druhoch poranení. Bolo tiež povedané, že kurkuma môže predchádzať a dokonca aj spomaliť rast rakoviny.

Jednou z najlepších vecí na tomto magickom koreni je, že je jednoduché na použitie a okrem výhod, ktoré boli spomenuté, je skvelé pre:

 • protizápalové vlastnosti
 • posilnenie zdravia mozgu
 • blokáciu tuku
 • detoxikáciu pečene
 • podporu trávenia
 • uzdravenie kĺbov
 • zmiernenie bolesti a stuhnutosti
 • zlepšenie funkcie obličiek
 • a to nie je všetko!

K dispozícii je tona výskumov potvrdzujúcich, že kurkuma má schopnosť vytvoriť rovnováhu v tele a odstrániť zápal. Ak neveríte, urobte vlastný prieskum!

Niektoré zaujímavé poznatky o kurkume

Boli vykonané štúdie, ktoré zistili, že kurkumín môže pomáhať pri prevencii alebo liečbe rôznych typov rakoviny, ako sú rakovina prsníka, rakovina kože, rakovina prostaty a rakovina hrubého čreva.

Preventívne účinky kurkumy, ktoré môžu súvisieť s jej antioxidačnými vlastnosťami, chránia bunky pred poškodením.

Početné štúdie preukázali, že protizápalové vlastnosti kurkumínu sú porovnateľné s protizápalovými liekmi, ako sú hydrokortizón, fenylbutazón a tiež Motrin.

Tieto protizápalové lieky môžu mať na telo toxické účinky, ako sú tvorba vredov, črevné krvácanie a zníženie množstva bielych krviniek. Kurkumín nevytvára žiadnu z týchto toxicít.

Štúdie dokázali, že kurkumín má tiež veľmi silné antioxidačné vlastnosti. Ako antioxidant je kurkumín schopný neutralizovať voľné radikály, čo sú chemické látky, ktoré sa môžu pohybovať po celom tele.

Ochorenia, ako je napríklad artritída, sú spôsobené voľnými radikálmi. Sú zodpovedné za zápalové bolesti kĺbov a môžu viesť až k poškodeniu kĺbov. To vysvetľuje, prečo mnohí ľudia s kĺbovým ochorením alebo reumatickou artritídou nájdu úľavu, keď kurkumu používajú pravidelne.

Nedávna štúdia porovnávala u pacientov s reumatickou atritídou účinky kurkumínu na účinky fenylbutazónu. Výsledky boli ohromujúce. Skrátila sa doba trvania rannej stuhnutosti, predĺžila doba chôdze a znížili sa opuchy kĺbov.

Početné štúdie dokázali, že kurkumín (aktívna chemikália kurkumy) chráni ľudí pred Alzheimerovou chorobou. Napomáha chrániť mozog pred Alzheimerovou chorobou tým, že mení génové kódy z výroby antioxidačných proteínov.

Štúdia publikovaná v talianskom časopise biochémie v decembri 2003 uvádza, že úloha kurkumínu spočíva v indukcii hemeoxygenázy, čo je ochranný systém. Ak sa tento systém spustí v mozgovom tkanive, vyvolá produkciu antioxidantu bilirubínu.

Bilirubín chráni mozog pred poškodením od voľných radikálov. Táto myšlienka je hlavným faktorom podieľajúcim sa na starnutí, a tiež je známe, že je zodpovedná za neurodegeneratívne ochorenia, ako je Alzheimerova choroba.

Ďalšie štúdie od talianskeho a amerického tímu potvrdili, že účinky kurkumínu indukujú expresiu, čiže prevod génu, nazývaného hemeoxygenáza-1 (HO-1).

Spôsoby, ako využiť kurkumu

Mohli by sme takto pokračovať ďalej a ďalej. Náš obľúbený spôsob prípravy je džús, ale existuje veľa ďalších možností, ktoré sú rovnako prospešné a chutné!

 • Použite ju do polievok, ako sú zeleninová či kuracia polievka.
 • Pridajte ju do praženice. Kurkuma jej dodá jemnú, ale novú príchuť.
 • Použite ju ako korenie pre vegetariánov. Kurkuma sa veľmi dobre hodí na zemiaky, karfiol a koreňovú zeleninu.
 • Posypte si ju na zelenú zeleninu, ako je kel, kaleráb a kapusta.
 • Primiešajte ju do smoothies.
 • Uvarte si z nej čaj. Uvarte kurkumu s medom a nesladeným mliekom (mandľovým alebo kokosovým).
 • Vezmite si ju ako výživový doplnok.

 

Zdroj/badatel.net

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Súvisiace články

Zbavte sa vyrážok, znamienok a bradavíc! Prírodný recept, ktorý funguje!

Kožné problémy, ktoré trápia milióny ľudí po celom svete, síce zvyčajne nespôsobujú zdravotné problémy,

Ruský lekár tvrdí, že imunitný systém môžete obnoviť za 15 sekúnd. Tu je návod

Populárny profesor z Moskvy Sergei Bubnovskiym konečne odhalil svoju inovatívnu metódu pre posilnenie imunitného systému. Svoju

Recept na domáci prípravok, ktorý Vás okamžite zbaví hmyzu!

V obchodoch síce môžeme nájsť množstvo výrobkov, ktoré tvrdia, že vám pomôžu zbaviť sa

Máte problémy s opuchnutými nohami? Toto Vám pomôže:

Je množstvo príčin, ktoré spôsobujú opuchy nôh. Hormonálne poruchy, horúčavy, zlyhávanie obličiek, tehotenstvo, problémy

Ak používate tieto výrobky, ihneď prestaňte! Rakovino produkty, ktoré bežne používate

The Cancer Prevention Coalition (CPC) a Ralph Nader vydali zoznam 12 výrobkov, ktoré sa

Zbohom vráskam vďaka krému, ktorý si vyrobíte za pár sekúnd!

Pred časom mi moja kamarátka odporučila domáci krém proti vráskam, ktorý už dlho používa

Až 99 percent ľudí sa nechalo nachytať! Viete správnu odpoveď hádanky? Odpoveď v článku.

Až 98 percent ľudí neodpovedalo správne na túto hádanku na prvý pokus...Ako ste na

Tajomstvo bolesti chrbta je vo vašich chodidlách: Robte 15 minút týchto 5 cvikov

Správna starostlivosť o chodidlá môže napomôcť k tomu, aby ste predišli bolestiam chrbta, bokov a kolien Akupresúra

Staroveky recept z Číny, ktorý dá dokopy Vaše zdravie už za jeden mesiac!

Tento jednoduchý nápoj je vyrobený z červenej repy, mrkvy a jabĺk. Eliminuje zlé bunky

Zázračný domáci recept navrhnutý kardiológom: Lieči srdce a chráni pred nádormi!

Dnes vám predstavíme recept na jeden liek, čo lieči doslova celé telo. Bol vytvorený

Takto zistíte, že máte v tele parazitov: Príznaky, o ktorých ani len netušíte!

Infekcie spôsobené parazitmi sú bežnejšie než si myslíme a majú potenciál spôsobovať vážne zdravotné komplikácie.

Nebezpečné príznaky cysty na vaječníku: Vyliečte ju prírodne bez stresu a bolestí

Mnoho žien aspoň raz počas svojho života trpí cystami na vaječníkoch. Väčšina cýst sú neškodné

6 domácich prostriedkov, ako vyliečiť bolestivé afty v ústach

Hnisavé vredy sú vredy, ktoré sa objavujú na ďasnách, jazyku a častejšie na vnútornej strane

Dve stratégie, ktoré vám pomôžu prekonať odpor k cvičeniu

Existujú viaceré dôvody, prečo by sme mali cvičiť. Len 15 minútové cvičenie denne nám

Znížená funkcia štítnej žľazy – príznaky, príčiny a liečba

Výskyt zníženej funkcie štítnej žľazy, respektíve hypotyreózy je oveľa častejší, než sa kedysi predpokladalo.

Čo na upchatý nos a zápal dutín? Chrén ako ho nepoznáte!

O tejto rastlinke ste už určite počuli, no nie v súvislosti s liečením, ale ochucovaním jedál. Kedysi

Zbavte svoje pľúca hlienov, bolestí a zápalov len vďaka tomúto…

Každý z nás mal niekedy v živote nejaký problém s prieduškami alebo pľúcami. Či už je to

Domáci sirup na kašeľ a hlieny + Diagnóza podľa farby hlienov

Existuje niekoľko druhov kašľu, pričom najhorší je aktívny a pretrvávajúci kašeľ. V tomto článku nájdete niekoľko

Toto ovocie je na kašeľ 5x účinnejšie než tradičné sirupy z lekárne

Do našich končín sa dostal z Južnej Ameriky ešte v čase Krištofa Kolumba. Pôvodne bol znakom

Zbavte sa zápalu hrdla rýchlo a bez antibiotík! Jediné čo musíte spraviť je…

Zápal v hrdle je infekcia spôsobená baktériou Streptococcus pyogenes. Prejavuje sa zvyčajne bolestivým a začervenaným hrdlom. Postihuje

Muž jedol 2 lyžice kokosového oleja, 2x denne, 60 dní. Toto sa stalo s jeho mozgom!

Dr. Mary Newportová má teóriu, že ketóny, ktoré produkuje telo počas konzumácie kokosového oleja,

Neuveriteľné: Ricínový olej a sóda bikarbóna liečia viac než 24 chorôb!

Postupom času sa dozvedáme stále viac a viac o liečivej sile tradičnej ľudovej medicíny. Tá sa úspešne

Neskutočné: Týchto 16 chorôb vyliečite s obyčajnou cibuľou

Cibuľové zábaly 1. Keď máte bolesti hlavy, opuchy, bolesti uší alebo ste prechladnutí, aplikujte si

3 recepty ako eliminovať kašeľ za 24 hodín. Vyberte si jeden

Tvrdia vám, že si ho musíte pretrpieť a príliš sa ním neznepokojovať. Lenže kašeľ vie

100% prírodná bomba na chrípku a nádchu: Budete sa cítiť ako noví už za 24 hodín

Keď sa nádcha alebo nachladnutie nezačne liečiť dostatočne skoro, potom aj spočiatku mierna nepríjemnosť

Zabudnite na antibiotiká! Táto polievka je 100 krát silnejšia!

Táto chutná polievka je špeciálne naformulovaná na úľavu od ušných infekcií, nachladenia, chrípky, nádchy,

Nápoj, čo prečistí a úplne zregeneruje vašu stukovatelú pečeň

Pečeň je jeden z najdôležitejších orgánov v ľudskom tele. Slúži nielen na čistenie krvi od toxínov, ale

Džús, ktorý prebudí aj zo smrtelnej postele: Potláča únavu a navracia energiu

V dnešnom článku vám ukážeme jeden skvelý recept. Odporúča sa ľuďom, ktorí trpia chronickou únavou

Recept, ktorý Vás zbaví chorôb! Lieči krvný tlak, pečeň, obličky aj črevá!

Tento článok svoju pozornosť upriami na červenú repu (cviklu), ktorá sama o sebe je extrémne

Mám 60 rokov a táto zelenina mi vrátila zrak, vyliečila pečeň a prečistila črevá

Zdravie máte iba jedno. Je nesmierne dôležité, aby sme sa o svoje telo starali, ak

Príbeh na zamyslenie: Semienko, ktoré nikdy nevyrástlo

Jeden úspešný podnikateľ zostarol a chcel svoju firmu zanechať v čo najlepších rukách. Nevedel, koho zo

Už nikdy viac problém s hormónmi a štítnou žľazou vďaka týmto…

Esenciálnych olejov.. 1. Olej zo sladkého drievka Tento olej má silné antidepresívne účinky, ktoré sú veľkým

5 poloprávd z medicíny o ktorých by mal vedieť každý!

Do dnešných dní boli publikované mnohé vskutku ohromujúce vedecké objavy. Je preto dosť ťažké sa

Pár kvapiek tohto séra a vlasy dorastajú!

S vypadávaním vlasom má dnes problémy veľmi veľa ľudí. Príčiny môžu byť rôzne. Tento fenomén

20 prírodných liekov proti bolesti z Vašej kuchyne!

1. Zmiernite si bolesti svalov a hlavy so zázvorom Nedávny dánsky výskum ukázal, že každodenná konzumácia

10 potravín, čo zvyšujú hladinu horčíka, regulujú krvný tlak a znižujú svalovú únavu

Podľa odborníkov je nízka hladina horčíka jednou z najčastejšie sa vyskytujúcich situácii nutričnej nedostatočnosti, ktorá

Lekári ju nenávidia: Diéta, čo zabíja rakovinu, odstraňuje migrény a lieči autizmus

Mnohé výskumy naznačujú, že jeden zvláštny druh diéty je nadmieru efektívny v boji s celým radom

Bolia Vás kĺby? Vyhýbajte sa týmto 8 potravinám!

Kĺby spájajú kosti, poskytujú podporu a pomáhajú nám hýbať sa. Akékoľvek poškodenie kĺbov po úraze

10 vedľajších účinkov antikoncepcie, o ktorých neviete

Užívanie antikoncepcie býva najspoľahlivejšou voľbou, ak nechcete otehotnieť (teda, okrem celibátu). Čo sa však

8 spôsobov, ako predísť vzniku obličkových kameňov

Obličkové kamene sú v dnešnej dobe častým zdravotným problémom mnohých ľudí. Z jedného dňa na druhý vás

Táto kombinácia vyplaví všetky toxíny a dokonale prečistí vaše črevá

Rozprávanie o vlastnej funkcii čriev, zápche, hnačke, či iných háklivých ochoreniach spôsobených zanedbávaním zdravia, rozhodne nie

Zubná pasta dokáže okrem čistenia zubov aj týchto 20 vecí…

Vedeli ste, že zubnú pastu môžete využiť nielen na čistenie zubov, ale na kopec

Týmto 4 zvyškom jedál sa určite vyhnite!

Každý z nás miluje, ak si nemusíme zakaždým variť nové jedlo, ale si jednoducho zohrejeme

Ako zastaviť a predchádzať vypadávaniu vlasov?

Vypadávanie vlasov je častým problémom, ktorým trpia ženy, muži a niekedy dokonca aj deti. Príčin

Stlačte vášmu bábätku tieto body na nohách pre utíšenie bolesti a lepší spánok

Hádam všetci rodičia sa zhodnú na tom, že keď ich deti zažívajú nepríjemné pocity,

Ginko biloba, áno, či nie?

Začiatkom r 2010 svetové tlačové agentúry informovali o neúčinnosti Ginko biloby pri Alzheimerovej chorobe. K tomuto

Cesnak a jeho liečebné účinky na srdce, cievy, astmu i tlak!

Hľuza so štípľavou príchuťou, ktorá prebudí chuť k jedlu, posilní a aktivuje výbežky (klky)

Desať mýtov o vegetariánoch, veganoch a strave bez mäsa

Mýtus 1) Ľudia na mäsitej strave majú menší výskyt srdcovocievnych ochorení ako vegetariáni. Fakt: „U

Trápi Vás akné, škvrny alebo jazvy na tváry??Toto Vám pomôže!

Ochorenie kože sprevádzané rôznymi symptómami, v závislosti od typu akné. Najčastejšie sú to uhry

Skleróza multiplex – 28 krokov pre úspešné vyliečenie

Protokol liečby sklerózy multiplex 1 – Terapeutická hladovka 5 až 42 dní. (Hladovka viac ako

Psoriáza: 8 najčastejšie príčiny a účinné spôsoby liečby

Psoriáza je klasickým príkladom hyperproliferatívnosti (prílišného obnovovania sa buniek) kože. Rýchlosť bunkového delenia v

Myom, cysta na maternici, či kvasinková infekcia?Riešenie problému spočíva…

Myóm je nezhubný svalový nádor. Zvyčajne je ľahko liečiteľný zmenou životného štýlu. Konvenčná ortodoxná medicína

Ak konzumujete rastlinné nátierky a margaríny, mali by ste vedieť toto…

ez ohľadu na výrobcu a na deklarovanú kvalitu, tieto „maslá“ sú považované za zdraviu veľmi

9 dôkazov ako vitamín C ničí rakovinu!

5. augusta 2008 sa vo svetovej tlači objavila pre mnohých bezosporu senzačná správa. Hovorila o

Poznáte 12 metód prírodnej liečby a znižovania bolestí pri reume a artritíde?

1. Strava a artritída Strava sa považuje za najdôležitejší prvok pri artritíde či už hovoríme

Poznáte pravdu o vitamíne C? Mnoho doktorov stále…

Mnohí ste si iste všimli celý rad protichodných informácií o vitamíne C. Zopár lekárov

Toto sa deje s vaším telom, keď vypijete coca colu…

Chcete byť zdraví? Pitie sladených bublinkových nápojov je pre vaše zdravie zlé z viacerých dôvodov

Vedeli ste, že keď začnete piť vodu na lačno tak…

V Japonsku je bežné piť vodu každé ráno a to hneď po prebudení sa.

Poznáte pravú príčinu vzniku rakoviny? Ako zabrániť…

(Alebo ako metabolická medicína hľadí na mechanizmus rozvoja rakoviny) Zdravie je úžasné vlastníctvo. Ono ale