Najlepšie fitness produkty pre váš zdravý životný štýl

Články a tipy

Je zelená káva na chudnutie jeden veľký podvod?

Zelená káva na chudnutie sa stala hitom posledných rokov. Môžete sa stretnúť s príbehmi ľudí, ktorí po tejto údajne zázračnej látke schudli aj niekoľko desiatok kilogramov. Je to naozaj reálne, alebo ide o podvod?

Trh s prípravkami na chudnutie je naozaj široký. Čas od času sa objaví novinka so zaručenými účinkami, zláka tisíce ľudí a následne opäť zmizne, aby ju vystriedal iný produkt. S kávou je to ale trochu iné, pretože má svoju históriu a tradíciu. Od jej objavenia a rozšírenia v 15. storočí sa mnohé zmenilo. Okrem iného aj to, že sa začala na rozdiel od počiatkov konzumácie pražiť.

Zelená a čierna káva

Plody kávovníka majú počas svojho rastu červenú farbu. Ide o malé bôby podobné napríklad šípkam. Po zbere sa nechajú vyschnúť na slnku a vysušiť. Po niekoľkých dňoch šupka stmavne a vypadne zelené zrno. Ľudia pred mnohými rokmi zistili, že zrnká kávy je potrebné pred konzumáciou rozdrviť, aby sa do nápoja uvoľnili účinné látky. A rovnako tak zistili, že keď sa zrno pred rozdrvením upraží, je chuť výraznejšia a drvenie účinnejšie. Týmto spôsobom vznikla čierna káva.

Zelená káva
 

Bohužiaľ pražením sa znehodnotí mnoho látok, ktoré zrno obsahuje. Je to rovnaké ako keď varíte zeleninu a teplotou sa rozloží veľké množstvo vitamínov a naše telo ich už nedokáže absorbovať. Aj z kávy sa tak niektoré súčasti takmer kompletne odstránia, predovšetkým kyselina chlorogenová a polymerické fenoly. Práve tie majú vytúžený chudnúci efekt.

Štúdie potvrdzujú chudnúci efekt, ale …

Obe látky obsiahnuté v kávových zrnách boli podrobené mnohých skúmaním. Štúdie preukázali pri kyseline chlorogenovéj efekt spôsobujúci redukciu hmotnosti a stratu chuti na sladké pri dodržiavaní odporúčaného dávkovania. Polymerické fenoly sú silné antioxidanty, ktoré pomáhajú udržiavať naše bunky zdravé. Zaujímavosťou je, že ich okrem kávy obsahuje aj napríklad víno, aj keď v nižšej koncentrácii a nie vždy v zodpovedajúcej kvalite.

Ako však upozorňuje štúdia z Journal of Agriculture and Food Chemistry, zelená káva obsahuje aj kofeín. Ten má tiež pre telo pozitívny vplyv, avšak len do určitej dávky. Pri jeho predávkovaní, ktoré môže pri súčasnom braní tabliet a pití kávy nastať, dochádza k poruche metabolizmu. Muselo by však ísť o naozaj vysoké dávky a po dlhšiu dobu.

Zelená káva pomáha

Okrem chudnutia má zelená káva pri správnom užívaní na ľudské telo veľmi pozitívny vplyv. Pomáha pri redukcii nielen podkožného, ale aj vnútorného tuku. Ten sa usadzuje okolo niektorých orgánov, ktoré sa pri jeho nadbytku nadmerne zaťažujú spolu s celým obehovým systémom.
Zelená káva - zrnká

Zdraviu prospešné pôsobenie je ešte podporené antioxidačnými látkami, ktoré pri pravidelnom užívaní zelenej kávy zlepšujú stav obehovej sústavy, srdca, pankreasu, pečene či obličiek. Pomáha prevencii kardiovaskulárnych chorôb, teda proti infarktu myokardu aj mozgovej príhode. Taktiež obmedzuje vznik cukrovky či mierni jej priebeh. Niektoré štúdie tiež uvádzajú pozitívny vplyv na výskyt žlčových kameňov či celulitídy.

Ako zelená káva funguje?

Princíp fungovania kávy je založený na troch vzájomne sa doplňujúcich zložkách. Kyselina chlorogenová spomaľuje metabolizmus cukrov, takže ich telo pomalšie spracováva. Každá naša strava sa skladá z troch základných komponentov, sacharidov (cukrov), tukov a bielkovín. Cukry sú u mnohých ľudí tou najčastejšiu časťou jedálnička. Jediný ich problém je, že sa najrýchlejšie spracovávajú. Čoskoro tak opustia náš žalúdok a máme znova hlad. Naopak tuky a bielkoviny sa spracovávajú dlhšie.

Najhoršie je, že sacharidy nemusia vždy chutiť sladko. Napríklad klasický rožok obsahuje 70% sacharidov, 11% bielkovín, 1,4% tukov a zvyšok sú ďalšie prímesi ako soľ a podobne. Keď taký rožok zjete, máte do dvoch hodín znovu hlad. Strávi sa totiž veľmi rýchlo, takže máte v žalúdku opäť prázdno. Podobné to je aj s ostatným bielym pečivom, sladkosťami či limonádami. A čo viac, po každom jedle sa vám zvyšuje hladina krvného cukru. Ten sa štiepi na tuk, takže priberáte na váhe.


zelená káva
 

Kyselina chlorogenová obsiahnutá v zelenej káve tento proces upravuje. Keď zjete rožok, ale vezmete si k nemu tabletku zelenej kávy, kyselina sa naviaže na cukor a odbúrava ho pomalšie. To znamená, že nedostanete hlad po dvoch hodinách, ale po troch či po štyroch. Cukor sa do vašej krvi uvoľňuje postupne a vy ho stíhate spracovávať tým, ako chodíte či robíte inú činnosť. Spolu s tým kyselina podporí krvný obeh, takže sa miesto únavy sa cítite čulejší a máte väčšiu chuť sa hýbať. Čím sa zamedzí nielen ukladanie tuku z jedla, ale zároveň sa pomáha aj spáliť tuk, ktorý už máte v sebe uložený.

K celému procesu sa potom pridáva druhá skupina látok obsiahnutá v zelenej káve, polymerické fenoly. Tie sú silnými antioxidantmi, takže pomáhajú zbaviť vaše telo vnútorného tuku a škodlivín.

Treťou zložkou je známy kofeín, ktorý obsahuje aj pražená káva. Jeho hlavným účinkom je podpora srdcovej činnosti, sústredenia a zrýchlenie metabolizmu. Nabudí vás, takže sa budete cítiť viac energickí, všetka činnosť pre vás bude jednoduchšia a budete ju robiť nielen zo zjedených cukrov, ale aj zo svojich tukových zásob. Zároveň pri dlhodobom užívaní v rozumnej miere pomáha predchádzať psychickým ochoreniam. Jeho nevýhodou je, že odvodňuje. Takže je potrebné dodržiavať pitný režim.

Aké účinky od zelenej kávy očakávate?

Ako vidíte, zelená káva upraví váš metabolizmus, takže budete mať menší hlad. Zároveň vás nabudí a umožní vám ľahší pohyb. V dlhodobom horizonte tak pomôže zníženiu vašej hmotnosti a zlepší váš stav. Budete sa po nej cítiť viac energickí, hoci budete chudnúť. A taktiež urobíte niečo pre svoje zdravie.


fit so zelenou kávou
 

Na druhú stranu rozhodne neočakávajte zázraky. Vaša hmotnosť sa nezníži o 10 kg za mesiac jednoduchým prehĺtaním tabletiek. Reálny úbytok závisí na tom, ako sa k znižovaniu váhy sami postavíte. Ak spolu s užívaním zelenej kávy začnete jesť o niečo menej, obmedzíte sladkosti a budete sa viac hýbať, na vašej postave a zdraví to bude poznať oveľa viac, než keď len budete prehĺtať tabletky. Ideálne je spolu so zelenou kávou zaradiť o niečo viac pohybu. Pôjde vám to lepšie aj vďaka jej účinkom.

Na čo si dať pozor?

Zelená káva je stále káva. Ak ste teda navyknutí piť denne niekoľko šálok, mali by ste pitie čiernej kávy aspoň čiastočne obmedziť. Určite sa jej nevzdávajte úplne, ale čiastočne áno. Ideálne množstvo sa uvádza rôzne, v každom prípade určite neurobíte zle, ak sa budete držať približne 4 šálok denne, prípadne troch spolu s užívaním zelenej kávy.

Druhou radou je dostatočný príjem tekutín. Káva je diuretikum, odvodňuje organizmus. Preto sa pri jej častom pití nesmie zabúdať na prijímanie i iných tekutín, ideálne vody.

Záver

Účinky zelenej kávy sú podporené mnohými štúdiami, možno ju teda považovať za spoľahlivý a bezpečný prostriedok na redukciu hmotnosti a očisty tela. Na druhú stranu je  pre maximálny efekt potreba dodržiavať určitý režim, predovšetkým zaradiť viac pohybu a prijímať viac tekutín. S kávou ide chudnutie ľahšie, výsledky ale značne závisia na tom, ako sa k tomu postavíte.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Súvisiace články

Krabičková diéta má skvelé výsledky

Veľmi populárna stravovacie metóda, obľúbená tiež medzi známymi osobnosťami, je známa ako krabičková diéta. Jedná

Dve stratégie, ktoré vám pomôžu prekonať odpor k cvičeniu

Existujú viaceré dôvody, prečo by sme mali cvičiť. Len 15 minútové cvičenie denne nám

Viete ako vyzerá riadna fitness párty? /VIDEO

http://www.youtube.com/watch?v=uwpXY7E7E0o

Ako správne behať – Videoséria 6. dieľov

Videoséria o behu ktorú ti prináša Fitmagazín.sk Ako správne behať 1. časť http://www.youtube.com/watch?v=kdxNtquLEF0 Ako správne behať 2.

Chudnite zdravo a bez JOJO efektu!

Radi by sme Vám dali zdravý zázrak na chudnutie, ale neexistuje. Ale čo tak

Čo jesť a nejesť pri chudnutí?

Otázka, ktorá na začiatku roku brázdi v mnohých hlavách... Chcem schudnúť. Ale čo jesť pri

Proteinová FIT zmrzlina

Ľahký a rýchly video-návod na chutnú a zdravú zmrzlinu:-) http://www.youtube.com/watch?v=YwPt6vFpg-U

Chudnutie a večeranie? Oddnes žiadny problém!

Možno si práve teraz hovoríte, že nie je možné kvalitne večerať a zároveň schudnúť. Opak

Detoxikujte svoj organizmus pomocou olivového oleja

Podľa štatistík súvisí na Slovensku každé druhé úmrtie s chorobami srdca a ciev. Celkovo

Ako jazdiť na horskom bicykli?

Jazda na horskom bicykli má svoje zvláštnosti. vyplývajú z náročného terénu, do ktorého sa na horskom

Máte doma švihadlo na ktoré padá prach? Skočte si pre formu!

Dosiahnuť zlepšenie kondície sa dá aj obyčajným skákaním cez švihadlo. V podstate je to

Prvá pomoc v jedálničku!

Raňajky, obed a večera sú tri hlavné jedla dňa. Ako ich nastaviť, aké zásady dodržať

Viete čo jesť na raňajky?

Základom zdravia ale i pri chudnutí sú raňajky. Ale čo jesť na raňajky, aby

Viete čo je „anabolické okno?“ Ako ho najlepšie využiť?

Určite ste už každý počuli o tzv. "Anabolickom okne". Nie je snáď portál, týkajúci

Kakao ako liek na starobu? Áno!

Kakao je jednou z potravín, ktorá obsahuje najviac polyfenolov, ktoré obsahujú približne 43,6 mg

Zdravé špaldové pečivo

Máš rád pečivo a nevieš ako ho nahradiť? Škvŕka ti v bruchu, ale nejdeš do

101 spôsobov ako využiť kokosový olej

1. V kuchyni pri pečení namiesto masla. 2. Ako náhrada za rastlinné oleje, ktorá neprepaľuje

Alkohol a cvičenie? Ide to vôbec dokopy?

Blíži sa víkend a každý z nás sa určite teší na oddych, relax, prípadne

Chcete schudnúť? 25 rád pre Vás!

Chcete skutočne schudnúť, ale neviete ako začať? Dnes Vám dáme 25 tipov a trikov,

Chudnime so špargľou

Špargľa alebo po latinsky Asparagus officinalis bola dávno známa medzi Grékmi, starými Egypťanmi aj Rimanmi. Približne

Viete ako uchovať zeleninu čerstvú o pár dní dlhšie?

A máme tu prvý diel zo série videí. V tomto videu Vám poradíme, ako

Zázračný čierny minerál z Ruska- Šungit

V tomto článku by som Vám chcel predstaviť jeden z klenotov ruskej medicíny- šungit. Šungit

Krv pacienta pred a po užití goji

Pozrite sa na výťažok z prezentácie dr. Marcial-Vegy, ktorý ukazuje účinky goji na činnosť

Goji na chudnutie: recenzia

Myslím si, že každý v živote niekedy skúšal chudnúť. Chceme hlavne chudnúť kvôli vzhľadu,

Proteínove muffiny s arašidovým maslom

Zdravý snack vhodný na dlhé cesty alebo len tak, ako náhrada sladkostí plné cukru

Hula hooping: efektívne a zábavné cvičenie v jednom

Možno si niektoré z vás spomenú na obruč, s ktorou ste ako malé dievčatá

6 najlepších cvičení z Youtube

V dnešnej dobe ma málo ľudí čas nato, aby bežal do fitka. Často na

Ako začať cvičiť a vytrvať!

Úvodné video, ktoré je venované začiatočníkom. Zaprieť sa a začať je super vec, ale

Domáce proteinové tyčinky

Aj Vy sa pozastavujete nad domácim snackom, ktorý Vám neprinesie zbytočné kg na váhe navyše

Viete čo je pilates? Posilnite flexibilitu tela, silu a dýchanie!

Pilates, alebo tiež metóda Pilates, je cvičebný systém, ktorý zlepšuje funkciu svalovej kontroly, flexibilitu

TOP 10 najlepších bežeckých aplikácií

Pozrime sa spolu na 10 najznámejších aplikácií, ktoré sú určené pre bežcov. A nielen

TOP 8 tipov na cvičenie v lete

Leto so sebou prináša ideálnu príležitosť ísť von a zabaviť sa. Pre mnohých je

Citrón a jeho zdravotné využitie? Zabudnite na lieky!

Vypitie vlažnej vody s rozriedenou čerstvou citrónovou šťavou je jedným z najzdravších ranných rituálov. Obsahuje totiž

Nová hra o pokémonoch, ktorá Vás zdvihne zo zadku!

V Amerike a vlastne už po celom svete ľudia vychádzajú do ulíc! Znie to

TOP 5 Lieky na chudnutie bez predpisu – ktoré odporučiť?

Lieky na chudnutie bez predpisu sú často východiskom, ktorým sa množstvo ľudí vysporadúva s

Nové trendy v chudnutí – Dukanova diéta, krabičková diéta, cvičenie a zlatá stredná cesta

Snáď každý z nás mal niekedy za svoj život pocit, že by mu prospelo

Zdravé a lacné „superpotraviny“?

Aj vy sa prechádzate po bioobchode a máte pocit, že musíte platiť už len

Viete čo je TABATA?

Určite ste už o nej počuli, možno ste aj videli ľudí, ktorí ju vykonávali,

Zeleninové a ovocné šťavy alebo smoothie?

Pri chudnutí môžu byť zradné hlavne ovocné šťavy, ktoré obsahujú veľa energie.  Mnohí ich

Čo je Formoline L112?

Tento prípravok získal názov podľa aktívnej zložky, vlákniny polyglukozamín (L112), ktorá je jedinečná vysokou

Raw goji jablkové košíčky

Recept na ozaj zdravý a chutný zákusok plný vitamínov, bez múky, cukru a pečenia.

Goji – to najcennejšie, čo príroda ponúka

Plody rastliny Goji Berry sú to najcennejšie, čo príroda ponúka. V Ázii sú jej

Príroda uzdravuje: Fykotin vás zbaví nadváhy a zlepší zdravie

Nadváha je problém nielen estetický, ale predovšetkým zdravotný. Obezita je jednou z najčastejších civilizačných

Môže fungovať Fykotin na chudnutie?

Fykotin sa prezentuje ako prípravok, ktorý najmä podporuje stabilnú hladinu cukru v krvi (prečítaj

Kompletný zoznam CrossFit cvikov (+ VIDEOGALÉRIA CVIKOV)

V CrossFite sa cvičia predovšetkým funkčné a viac kĺbové cviky to znamená, že v CrossFite nenájdete

Čo je CrossFit?

CrossFit je silový a kondičný tréningový program, ktorý využíva neustále zmeny funkčných cvikov vykonávaných

Drastické redukčné diéty, po ktorých schudnete za pár dní

Každý sa snaží schudnúť z iného dôvodu. Niekomu ide len o zmiernenie nadváhy, iný

Ako správne behať? Ako prirodzene dýchať?

Behanie je jednoduché. To sa ľahko povie, ale začiatky sú celkom ťažké. Ale je pravda,

Tie najlepšie letné šaláty pre vás

Letná sezóna je tu a k nej neodmysliteľne patria šaláty rôzneho druhu. A kedže

Semienkové chia krekry bez múky

Pokiaľ si lámete hlavu s tým, ako zdravo a zároveň chutne pripraviť pohostenie pre

TOP 9 dôvodov, prečo jesť Chia semiačka

Pred pár rokmi neboli Chia semienka vôbec známa ako teraz. Ich popularita značne vzrástla

Chia dezert jogurt MAQUI

Maškrtenie? Malá desiata či dezert po obede? S týmto jednoduchým receptom máte istotu, že

Použitie Chia semienok

Použitie chia semienok je veľmi jednoduché a praktické. Na rozdiel od ľanových semienok nie

Pomáha čaj Matcha pri chudnutí?

Zelený čaj má už dlhé roky svoje miesto v rozpisoch výživových špecialistov. Ak sa

Ako často cvičiť?

Rôzne formy odpovedí na mnohokrát skloňovanú otázku k početnosti silových tréningov nám často zamotávajú hlavu.

HIIT – VYSOKO INTENZÍVNY INTERVALOVÝ TRÉNING

HIIT - High-Intensity Interval Training, vysoko intenzívny intervalový tréning je účinný nástroj na podporu

Grafici nahradili logá známych výrobkov počtom kalórií

Naj­novší počin gra­fic­kých dizaj­né­rov s náz­vom Kalo­rické značky mení noto­ricky známe logá na veľké

Cvik lepší než 1000 brušákov: Minúta denne a za mesiac máte ploché brucho

Keď ste sa už niekedy pokúšali získať pekné ploché brucho, tak viete, že je

Delená strava

Nie je to diéta, ale zmena jedálnička tak, aby ste chudli. Aj keď to

5 Tibeťanov a chudnutie – cvičenie, ktoré vás nabije energiou

Nenápadné cviky, ktoré dokážu "naštartovať" telo každému z nás. Cvičenie 5 Tibeťanov je obľúbené

15 minútový tréning na chudnutie brucha

15 minútový tréning na chudnutie brucha, pri ktorom sa zaručene dobre chudne. Poďte si

Chudnutie po pôrode? Poradíme vám ako nato!

Každá jedna žena tomu rozumie. Narodenie bábätka je neopísateľný zážitok, ktorý muži môžu len

Fykotin: nový a šetrný spôsob chudnutia

Telo získa schopnosť vyťažiť viac energie z menšieho objemu potravín a pritom je nútené

McDonald’s – po prečítaní si už tento hnus nedáte

Všade sa píše o negatívnom dopade konzumácie fast foodu McDonald's na naše zdravie a

TOP 11 potravín, ktoré je najlepšie jesť pred tréningom

Získajte zo svojho tréningu maximum. Cvičiť s prázdnym žalúdkom nie je najlepší nápad a priznajte

TOP 7 spôsobov, ako efektívne spaľovať tuky a zrýchliť váš metabolizmus

Tiež ste si určite všimli, že sú medzi nami veľmi šťastní ľudia, ktorí majú

Poznáte blahodárne a zdravotné účinky jednotlivých druhov fazúľ?

Všetci už vieme, že fazuľa patrí medzi významné zdroje vlákniny, bielkovín i vitamínov. Ale

Zázrak prírody? Špenát!

Máte už od detstva odpor ku špenátu? Skúste ho prekonať, pretože prichádzate o zdravú

Čo jesť pred cvičením?

Dá sa povedať, že pevnú stravu by ste mali jesť maximálne 3 – 4

Boj proti rakovine aj nadváhe? Pite zelený čaj!

Blahodarné účinky pitia zeleného čaju sú ľudstvu známe prakticky odnepamäti. Dlhé dynastie starovekých panovníkov

Poznáte potraviny, ktoré vám pomôžu schudnúť?

Na začiatok by sme si mohli povedať, že by sme nemali zabúdať alebo cielene

Káva a cvičenie – ide to vôbec dokopy?

Zaujíma vás, či je vhodné piť kávu, ak sa snažíte športovať a zlepšovať svoj

Viete správne behať? 7 rád, ktoré vám pomôžu s technikou behu.

Možno vás napadne, prečo by ste práve vy mali riešiť techniku beh, keď sa

Jednoduché cukry, fruktóza a niekoľko informácií, ktoré by ste mali vedieť

Jednoduché cukry Pokiaľ nešportujeme, tak by sme asi mali zvážiť, či skutočne jednoduché cukry potrebujeme

Zmena životného štýlu je výhra nad neúspešnými diétami!

Ľudí s nadváhou neustále pribúda a s nimi aj zdravotné problémy, ktoré asi nikto

Chcete začať cvičiť a neviete ako nato?

Všetci to vidíme každý deň. Sociálne siete preplnené tými úžasnými postavami, ktoré sme kedysi

10 dôvodov, prečo by ženy mali povedať „áno“ silovému tréningu?

Je doslova smutné, že aj v roku 2016 vidíme vo fitkách stále toľko žien,

Čučoriedky – domáca superpotravina

V dnešnej dobe sú v móde superpotraviny a hovorí sa aj o superovocí. Ide

Chia semienka: malý zázrak so skvelým potenciálom

Chia semienka u nás pred niekoľkými rokmi ešte poznal málokto. Teraz ale zažívajú boom.

Zázrak vo svete fitness? Hiit tréning!

Blíži sa leto a asi každý z nás hľadá ten najlepší spôsob, ako svoje

vitariansto-strava
Vitariánstvo alebo konzumácia surovej stravy

Vitariánstvo dnes patrí k jednému z mnohých alternatívnych smerov výživy. Jedná sa konzumáciu len tepelne

Vyvarujte sa chybám v kuchyni

Ten kto je zvyknutý na tradičnú Slovenskú kuchyňu od mamičky, ten to bude mať so

Zdravé potraviny a ich využitie

Všetci určite poznáte olivový olej. Buď ho bežne používate vo vašej kuchyni alebo ste

Prečo je voda tak dôležitá?

Už pri 1% dehydratácie spôsobuje zníženie výkonnosti, pozornosti a máme celkový pocit nespokojnosti. Poďme

Jedzte podľa seba, ale zdravo!

Nemusíte si odriekať vaše obľúbené jedlá, pokojne si ich doprajte. Ale rozmýšľali ste niekedy

Nestačí len cvičiť, ale tiež správne jesť

Vydali ste sa na cestu za lepšiu postavou, čo znamená že je nevyhnutne nutné upraviť aj

Slané muffiny v diéte? Schudnime s chuťou!

Každý miluje sladké muffiny, ale čo tak zmena? Slané muffiny? Že nereálne a nechutné?

Cuketa? Ja hovorím áno!

Dá sa pripraviť na milión spôsobov a je skutočne veľmi zdravá? Dámy a páni

Top brucho do leta? Nieje problém!

Aj vy máte ten pocit, že sa blíži leto a vy už zas nemáte šancu

Zobanie = priberanie

Konečne sme prišli z práce alebo školy, sadneme si k televízii a odpočívame, snažíme

5 jednoduchých spôsobov ako získať postavu snov

Rady a tipy na chudnutie nájdeme snáď všade - internet, časopisy, televízie alebo priatelia.